< sekcia Slovensko

M. PATAKYOVÁ: Budem nezávislou, apolitickou i odhodlanou ombudsmankou

Zo slávnostného aktu pri príležitosti zloženia sľubu novej verejnej ochrankyne práv Márie Patakyovej do rúk predsedu NR SR Andreja Danka v Bratislave 29. marca 2017. Na snímke nová verejná ochrankyňa práv Mária Patakyová (vľavo) pózuje s dekrétom, ktorý jej odovzdal šéf parlamentu Andrej Danko (vpravo). Foto: TASR - Martin Baumann

V reprezentatívnych priestoroch Bratislavského hradu zložila slávnostný sľub a z rúk predsedu Národnej rady SR Andreja Danka (SNS) si prevzala oprávňujúci dekrét.

Bratislava 29. marca (TASR) - Novozvolená verejná ochrankyňa práv Mária Patakyová sa dnes oficiálne ujala svojho úradu. V reprezentatívnych priestoroch Bratislavského hradu zložila slávnostný sľub a z rúk predsedu Národnej rady SR Andreja Danka (SNS) si prevzala oprávňujúci dekrét.

"Sľub, ktorý som zložila, ma zaväzuje k tomu, aby som funkciu vykonávala nezávisle, nestranne, apoliticky a odhodlane," uviedla Patakyová v príhovore. Ako poznamenala, súčasná postfaktuálna doba je ovplyvnená virtuálnou realitou a poznačená odsudzovaním v rámci globálnych procesov i materiálnym nedostatkom. "Preto sa jednou z najväčších výziev stáva zvyšovanie dôvery v štát a štátne inštitúcie," upozornila.

Verí, že Slovenská republika má záujem na zmysluplnej ochrane základných práv a slobôd a od vzťahu svojho úradu s orgánmi verejnej správy očakáva konštruktívnu spoluprácu i pozitívnu odozvu na upozornenia i námety na zlepšenia, s ktorými bude úrad ombudsmanky prichádzať.Predseda Národnej rady SR je presvedčený, že Patakyová má všetky osobnostné predpoklady, aby svoju funkciu vykonávala tak, že úrad ombudsmana posunie kvalitatívne vyššie. Vychádza i zo svojich skúseností a poznania Patakyovej ako pedagogičky na vysokej škole. "Vie byť spravodlivá, empatická, dokáže prejaviť porozumenie, ale dať i poučenie," uviedol Danko.

Vyjadril názor, že Patakyová má v čom nadviazať na svoju predchodkyňu Janu Dubovcovú, ktorej predseda NR SR poďakoval za všetko dobré, čo vo svojom úrade urobila, zároveň si však Danko myslí, že nová ombudsmanka sa bude vyvarovať chýb svojej predchodkyne. "Hoci budete obhajovať ľudí inej pleti, inej národnosti, iného vierovyznania, nemožno nikdy zabudnúť ani na tých ostatných. Vždy je potrebné udržať objektívnu spravodlivosť a rovnováhu,” povedal Danko.

Na slávnostnom akte zloženia sľubu novozvolenej verejnej ochrankyne práv sa zúčastnili i podpredseda NR SR Béla Bugár (Most-Híd), predsedníčka Ústavného súdu SR Ivetta Macejková, predsedníčka Najvyššieho súdu Daniela Švecová, predsedníčka Súdnej rady Jana Bajánková a tiež predsedníčka ľudskoprávneho výboru NR SR Erika Jurinová (OĽaNO-NOVA).Novú verejnú ochrankyňu práv Máriu Patakyovú zvolili poslanci NR SR v tajnej voľbe 8. februára. Patakyová získala 75 hlasov od 140 prítomných poslancov. Na poste vystrieda Janu Dubovcovú, ktorej funkčné obdobie uplynulo 28. marca. Okrem Patakyovej, ktorá bola nominantkou Mosta-Híd s podporou Smeru-SD a SNS, sa o funkciu verejného ochrancu práv neúspešne uchádzali aj nominantka SaS a OĽaNO-NOVA Janka Šípošová a kandidát ĽSNS a nezaradeného poslanca Petra Marčeka Anton Čulen.

Profil novej verejnej ochrankyne práv Márie PatakyovejProfesorka Mária Patakyová pôsobí na Právnickej fakulte Univerzity Komenského (UK) v Bratislave. Na post verejného ochrancu práv ju navrhla strana Most-Híd so súhlasom i podporou svojich koaličných partnerov - Smeru-SD a Slovenskej národnej strany (SNS). Podľa navrhovateľov je uznávanou odborníčkou a autoritou v oblasti práva s dlhoročnými skúsenosťami doma i v zahraničí. V oblasti ľudských práv pôsobí ako zástupca UK v Európskom medziuniverzitnom centre, prostredníctvom ktorého sa realizuje študijný program zameraný na ľudské práva a demokratizáciu. Venuje sa aj európskemu právu a je aktívnou advokátkou.

Mária Patakyová sa narodila 14. mája 1963 v Nových Zámkoch, kde vyštudovala gymnázium. V roku 1985 absolvovala štúdium práva na Právnickej fakulte UK s cenou rektora UK. Internú ašpirantúru v odbore hospodárske právo ukončila v roku 1992, v roku 2000 sa habilitovala na docentku v odbore obchodné právo, v roku 2010 bola po inauguračnom konaní na Univerzite Komenského vymenovaná za profesorku v odbore obchodné a finančné právo.

Na Právnickej fakulte UK pôsobí od roku 1986, pričom v rokoch 2003–2011 zastávala pozíciu prodekanky pre zahraničné vzťahy a grantovú politiku. V rokoch 1995-2007 absolvovala štyri zahraničné študijné pobyty – v Taliansku, Spojených štátoch amerických, Grécku a v Spojenom kráľovstve. V roku 2007 úspešne ukončila dvojročný program Cambridge Diploma in Introduction to English and European Law. Bola členkou predsedníctva Agentúry na podporu výskumu a vývoja (2006–2009), v súčasnosti je členkou rady APVV pre spoločenské vedy, členkou predsedníctva European C-Law (Krakov, Poľsko), členkou za SR v European Academy of Private Lawyers (Pavia, Taliansko) a členkou za SR v European Model Company Act Group a i. Od februára 2011 je prorektorkou Univerzity Komenského v Bratislave. Je tiež rozhodkyňou Stáleho rozhodcovského súdu Slovenskej bankovej asociácie pre rozhodovanie obchodných sporov.

Odborníčka na obchodné právo sa podieľala aj na tvorbe legislatívnych návrhov, ktoré schvaľovala Národná rada SR. Participovala na príprave zákona, ktorým sa harmonizovala úprava s komunitárnym európskym právom a na príprave zákona o obchodnom registri. V roku 2015 sa neúspešne uchádzala o post dodatočného sudcu Všeobecného súdu EÚ.

Vo funkcii ombudsmanky chce Mária Patakyová dohliadať na výkonnú moc, upozorňovať na nedostatky a obhajovať ľudské práva. Má záujem zachovať vysoký profesionálny štandard výkonu funkcie ombudsmana, podporiť jeho nezávislosť a posilniť spoluprácu s inštitúciami zameranými na ľudské práva. Chce sa zamerať na ochranu osôb obmedzených na slobode, na dodržiavanie ľudských práv seniorov a mieni sledovať aj prieťahy v súdnom konaní. Zdôrazňuje aj potrebu upozorňovať na kvalifikované nedostatky. Chce dosiahnuť rešpektovanie úradu ombudsmana.