Quantcast
Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Sobota 13. apríl 2024Meniny má Aleš
< sekcia Slovensko

M. Šimečka: Ukrajina si po dvoch rokoch ruskej agresie zaslúži podporu

Ilustračná snímka. Foto: TASR Jaroslav Novák

V sobotu 24. februára uplynú dva roky od okamihu, keď ruský prezident Vladimir Putin skoro ráno v televíznom prejave oznámil začiatok vojenskej invázie na Ukrajinu.

Bratislava 23. februára (TASR) - Ukrajina si po dvoch rokoch ruskej agresie zaslúži maximálnu podporu od svojich spojencov a susedov. Vyhlásil to podpredseda Národnej rady (NR) SR a líder PS Michal Šimečka pri príležitosti druhého výročia ruskej invázie na Ukrajinu. Lídrov vládnej koalície vyzval, aby obnovili vojenskú pomoc Ukrajine a prestali hazardovať s bezpečnosťou a dobrým menom Slovenska.

"Toto nie je abstraktné utrpenie, toto nie sú abstraktné čísla. Sú za nimi tváre a osudy konkrétnych ľudí, nevinných mužov, žien a detí. A všetko sa to deje hneď vedľa, za našimi hranicami, u nášho suseda," pripomenul Šimečka a poukázal na štatistiky obetí.

Podpredseda PS a poslanec Tomáš Valášek poukázal aj na vývoj bojov na Ukrajine. "Ak odoprieme Ukrajine zbrane, nevypukne mier. Pád Avdijivky potvrdil naše slová a usvedčil Smer-SD a Hlas-SD z hanebnej a fatálnej lži," tvrdí.

V sobotu 24. februára uplynú dva roky od okamihu, keď ruský prezident Vladimir Putin skoro ráno v televíznom prejave oznámil začiatok vojenskej invázie na Ukrajinu. Označil ju za "špeciálnu vojenskú operáciu" s cieľom vykonať "demilitarizáciu a denacifikáciu Ukrajiny". V súčasnosti sa boje odohrávajú na 1500 kilometrov dlhej frontovej línii tiahnucej sa zo severu na juh, pričom Ukrajina je denne vystavená delostreleckým a raketovým útokom ruskej armády.