Quantcast
< sekcia Slovensko

M. Vetrák požiadal o dohodu na expresnom odchode D. Kováčika z funkcie

Milan Vetrák, archívna snímka. Foto: TASR Martin Baumann

Podpredseda parlamentu Gábor Grendel, ktorý je poverený riadením NRSR uviedol, že budú musieť vypísať novú voľbu špeciálneho prokurátora.

Bratislava 12. novembra (TASR) - Predseda Ústavnoprávneho výboru Národnej rady (NR) SR Milan Vetrák požiadal predsedu parlamentu o dohodnutie odchodu Dušana Kováčika z funkcie špeciálneho prokurátora v expresnom termíne. Deklaroval, že urobia všetko pre to, aby sa voľba jeho nástupcu spustila čo najskôr. Vetrák o tom informoval po štvrtkovom rokovaní výboru.

"Keďže je nemysliteľné, aby Dušan Kováčik vykonával z väzby funkciu špeciálneho prokurátora, požiadal som dnes po rokovaní na Ústavnoprávnom výbore NRSR predsedu parlamentu o dohodnutie odchodu Dušana Kováčika z funkcie v expresnom termíne," priblížil Vetrák.

V zmysle zákona o prokurátoroch a právnych čakateľoch prokuratúry sa môže špeciálny prokurátor vzdať funkcie písomným oznámením Národnej rade SR. Výkon jeho funkcie v takom prípade zaniká uplynutím dvoch kalendárnych mesiacov po mesiaci, v ktorom bolo oznámenie parlamentu doručené. Zákon však umožňuje aj skorší zánik funkcie, a to v prípade dohody NRSR a špeciálneho prokurátora.

Špeciálneho prokurátora volí a odvoláva parlament. Jeho funkčné obdobie je sedem rokov. O funkciu sa môže uchádzať občan SR, ktorý je voliteľný do NR SR a dosiahol vek aspoň 40 rokov. Musí mať aspoň 15-ročnú prax v právnickom povolaní a odbornú justičnú skúšku. Posledné dva roky pred vymenovaním nesmie byť vo funkcii prezidenta SR, člena vlády, poslanca NR SR, europoslanca či primátora.

Kandidátov na špeciálneho prokurátora môžu navrhovať poslanci NR SR, minister spravodlivosti, verejný ochranca práv, generálny prokurátor, Rada prokurátorov SR, profesijná organizácia právnikov i právnické fakulty a Ústav štátu a práva Slovenskej akadémie vied (SAV).

Podpredseda parlamentu Gábor Grendel (OĽANO), ktorý je poverený riadením NRSR uviedol, že budú musieť vypísať novú voľbu špeciálneho prokurátora. Termín zatiaľ nestanovili. Podpredseda snemovne Juraj Šeliga (Za ľudí) odhaduje, že voľba špeciálneho prokurátora v parlamente by mohla byť v januári alebo februári 2021.

Do podateľne Národnej rady SR bolo doručené písomné oznámenie Kováčika o vzdaní sa funkcie 11. novembra. Potvrdil to TASR odbor komunikácie s médiami a verejnosťou Národnej rady SR.