Quantcast
Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Sobota 15. jún 2024Meniny má Vít
< sekcia Slovensko

Maďarské fórum už nebude rokovať s Alianciou,nezhodli sa na kandidátke

Na archívnej snímke predseda Maďarského fóra Zsolt Simon. Foto: TASR – Jakub Kotian

Maďarské fórum žiadalo v prvej 15-ke spoločnej kandidátnej listiny štyri miesta. Simon tvrdí, že Aliancia ponúkala do 15. miesta len jedno miesto pre MF, čo označil za nekorektnú ponuku.

Bratislava 4. apríla (TASR) - Mimoparlamentná strana Maďarské fórum (MF) ukončuje rokovania o predvolebnej spolupráci s mimoparlamentnou stranou Aliancia. Nedohodli sa na podobe obsadenia spoločnej kandidátky do parlamentných volieb. V utorok to oznámil šéf MF Zsolt Simon. Tvrdí tiež, že medzi stranami sa prehlbujú ideologické rozdiely.

Maďarské fórum žiadalo v prvej 15-ke spoločnej kandidátnej listiny štyri miesta. Simon tvrdí, že Aliancia ponúkala do 15. miesta len jedno miesto pre MF, čo označil za nekorektnú ponuku. Chceli tiež presadiť nové, mladé tváre. Zároveň sa podľa neho začína Aliancia radikalizovať vo svojich vyjadreniach. "Ideologické rozdiely medzi Maďarským fórom a Alianciou sa prehlbujú aj v základných otázkach, ako je orientácia na EÚ," skonštatoval na tlačovej konferencii.

V Aliancii boli podľa Simona rôzne názory aj na spoluprácu s MF. Rokovať chcela hlavne platforma Mosta-Híd a Spolupatričnosti, zatiaľ čo platforma SMK verejne deklarovala, že žiadne miesta pre MF nechce ponúkať.

MF preto diskusiu s Alianciou ukončuje. "Ideme vlastnou cestou a zintenzívnime rokovania s ďalšími politickými subjektami na vytvorení bloku spolupráce. Chceme ponúknuť maďarsky cítiacim voličom, ale aj slovenským voličom alternatívu," povedal Simon. Alternatíva nemá byť podľa neho návratom k mafii, ale ani k chaosu. MF rokuje s mimoparlamentnou ODS, ako aj s ďalšími stranami, ktoré ukončujú zbieranie podpisov na registráciu. S projektom expremiéra Mikuláš Dzurindu zatiaľ nerokujú. Dočasne poverený premiér Eduard Heger, ktorý je lídrom nového subjektu Demokrati, je podľa Simona ideovo akceptovateľný, no predstavuje obdobie chaosu.

MF viedlo rokovania s Alianciou, žiadalo spoločnú kandidátku. Aliancia minulý týždeň avizovala ochotu rozšíriť svoj názov na Aliancia-Maďarské fórum.