< sekcia Slovensko

Pri nehode autobusu zo SR v Maďarsku sa zranilo 10 detí a 3 dospelí

Hasiči si prezerajú autobus so slovenským evidenčným číslom, ktorý havaroval po zrážke s osobným autom pri obci Taktaharkány na severovýchode Maďarska v stredu 12. júna 2019. Foto: TASR/DUNA/MTI - Janos Vajda

Nehoda sa stala približne o 17.00 h na 19. kilometri štátnej cesty č. 37 v Boršodsko-abovsko-zemplínskej župe.

Budapešť/Bratislava 12. júna (TASR) - Desať detí a traja dospelí utrpeli v stredu podvečer zranenia pri zrážke autobusu s osobným autom pri obci Taktaharkány na severovýchode Maďarska. Podľa agentúry MTI autobus so slovenským evidenčným číslom viezol deti zo Slovenska.
Nehoda sa stala približne o 17.00 h na 19. kilometri štátnej cesty č. 37 v Boršodsko-abovsko-zemplínskej župe.

Na snímke autobus so slovenským evidenčným číslom, ktorý havaroval po zrážke s osobným autom pri obci Taktaharkány na severovýchode Maďarska v stredu 12. júna 2019.
Foto: TASR/DUNA/MTI - Janos Vajda


Hovorca župnej polície Attila Janasóczki pre TASR uviedol, že osobné auto prešlo z neznámych príčin do protismeru, kde sa čelne zrazilo s autobusom. Obe vozidlá skončili v priekope, pričom autobus sa prevrátil nabok.

V autobuse sa zranilo deväť detí ľahšie a dvaja dospelí, z ktorých jeden sa bude liečiť viac ako osem dní, teda jeho zranenie je vážnejšie. Zranených previezli záchranári do župnej nemocnice v Miškovci.

Ľahšie zranenia utrpeli aj dvaja z troch cestujúcich v osobnom aute, medzi nimi bolo aj jedno dieťa.

Nezranené deti z autobusu umiestnili do príchodu náhradného vozidla v spoločenskom centre neďalekého mesta Szerencs, kde im poskytli stravu, dodal hovorca.Výberová chronológia nehôd autobusov prevážajúcich deti v Európe za uplynulých desať rokov:
11. júna 2019 - Česko: Na diaľnici D35 pri meste Litovel v Olomouckom kraji sa zrazil autobus plný malých detí s nákladným autom. Zranených je 18 osôb vrátane vodiča, ktorý je vo vážnom stave.

15. mája 2019 - Maďarsko: Šesť detí a dvaja vodiči utrpeli v severomaďarskom meste Dorog zranenia pri zrážke autobusu s osobným autom. Podľa polície Komárňansko-ostrihomskej župy sa v autobuse viezlo 30 žiakov základnej školy.

24. septembra 2018 - Poľsko: Dvaja ľudia zahynuli a niekoľko ďalších utrpelo zranenia po čelnej zrážke autobusu vezúceho deti s kamiónom, ku ktorej došlo v obci Tyrowo na severe Poľska. Vodič autobusu a jeden z opatrovateľov detí zahynuli na mieste.

4. septembra 2018 - Nemecko: Celkovo 17 detí a vodič autobusu utrpeli zranenia pri zrážke kamióna so školským autobusom, ku ktorej došlo pri mestečku Wegeleben v spolkovej krajine Sasko-Anhaltsko. Vodič kamióna si nevšimol školský autobus, do ktorého z boku narazil.

30. júna 2018 - Nemecko: Desiatky ľudí utrpeli zranenia pri zrážke autobusu vezúceho deti do tábora so sanitkou na severe Nemecka. K nehode došlo v meste Lübeck v spolkovej krajine Šlezvicko-Holštajnsko. V autobuse sa v čase nehody viezlo 42 detí v sprievode piatich osôb a vodič.

8. júna 2018 - Poľsko: Celkovo 44 ľudí utrpelo na juhu Poľska zranenia pri zrážke autobusu vezúceho žiakov zo školského výletu a dvoch ďalších vozidiel. K zrážke autobusu, kamióna a auta došlo na úzkej, kľukatej a rušnej ceste vedúcej z horského strediska Zakopané do metropoly Varšava.

14. decembra 2017 - Francúzsko: Šesť osôb zomrelo pri železničnej nehode v južnom Francúzsku, kde sa na priecestí v mestečku Millas na predmestí Perpignanu zrazil regionálny vlak so školským autobusom. Zranenia utrpelo 18 ďalších ľudí a vodič autobusu. V autobuse sa viezlo 23 žiakov vo veku od 11 do 15 rokov. Autobus sa v dôsledku silného nárazu rozdelil na dve polovice a vlak sa sčasti vykoľajil.

27. septembra 2017 - Česko: Autobus s 50 deťmi predškolského veku havaroval neďaleko českého mesta Stará Boleslav. Nehoda sa stala okolo 08.30 h. S autobusom sa odtrhol kus krajnice vo chvíli, keď sa míňal s traktorom a následne vošiel do priekopy.

23. augusta 2017 - Británia: Dvadsaťjeden detí a dvaja dospelí sa zranili pri autobusovom nešťastí v Škótsku. Školský autobus sa zrazil s iným motorovým vozidlom v meste Dumbarton západne od Glasgowa a následne sa prevrátil na bok.

23. septembra 2016 - Česko: Osobné vozidlo vošlo na ceste pri Českom Krumlove do protismeru a narazilo do školského autobusu. Štyridsaťosemročný vodič auta zraneniam na mieste podľahol. V autobuse sa ľahko zranilo 11 detí, ktoré smerovali na plavecký kurz.

9. marca 2016 - Česko: Pri nehode autobusu, ku ktorej došlo na zľadovatenej ceste pri českom mestečku Panenský Týnec v okrese Louny, utrpelo zranenia 43 detí a šesť dospelých. V autobuse cestovali deti a viacerí pedagógovia zo základnej školy vo Vejprtoch na návštevu Pražského hradu.

11. februára 2016 - Francúzsko: Šesť žiakov zahynulo ráno v centre západofrancúzskeho mesta Rochefort pri zrážke školského autobusu a nákladného auta. Školský autobus, smerujúci z obce Oléron do mestečka Surgeres, viezol celkom 15 detí; zvyšní žiaci vyviazli bez zranení.

11. júna 2015 - Poľsko: Pri autobusovom nešťastí neďaleko Čenstochovej na juhu Poľska utrpelo ťažké zranenia päť a ľahšie 16 osôb. Veľkú väčšinu pasažierov autobusu tvorili deti vo veku 9-15 rokov vracajúce sa z výletu.

8. apríla 2013 - Česko: Francúzsky autobus plný detí havaroval na výjazde z diaľnice pri meste Rokycany v Českej republike. Nehoda si vyžiadala jednu obeť, ktorou sa stal vodič autobusu, desiatky osôb, najmä detí, utrpeli zranenia. V autobuse bolo približne 50 ľudí. Autobus pri zjazde z diaľnice narazil do stĺpa.

13. mája 2012 - Rusko: Štyri ľudské životy vyhasli pri zrážke dvoch autobusov v južnom Rusku. Zahynuli dve dievčatá z tanečnej skupiny a dve učiteľky, ktoré cestovali na detský festival do Stavropoľu. Ďalších 15 detí, učiteľku a šoféra autobusu previezli so zraneniami do nemocnice.

14. marca 2012 - Švajčiarsko: Tragická nehoda belgického školského autobusu, ktorý viezol školákov vracajúcich sa z výcvikového lyžiarskeho tábora a havaroval v tuneli pri švajčiarskej obci Sierre. Zahynulo 28 ľudí, z toho 22 detí. Štyria učitelia sprevádzajúci školákov, ako aj obaja šoféri, pri nehode zahynuli.

20. mája 2011 - Maďarsko: Šesť detí utrpelo zranenia na severovýchode Maďarska v autobuse, ktorý sa zrazil s osobným autom so slovenským evidenčným číslom. Auto malo kolíziu s linkovým kĺbovým autobusom na križovatke medzi obcami Széphalom a Mikóháza.

19. októbra 2010 - Nemecko: Pri zrážke osobného auta so školským autobusom v Lentingu neďaleko Ingolstadtu v nemeckej spolkovej krajine Bavorsko sa zväčša ľahšie zranili asi štyri desiatky školopovinných detí. V kĺbovom autobuse sa viezlo 110 školákov.

9. júna 2010 - Chorvátsko: Pri nehode autobusu, ktorý sa v neskorých večerných hodinách prevrátil pri chorvátskom meste Veljun, utrpelo zranenia 37 ľudí. Autobus sa so 44 deťmi v školskom veku vracal z výletu v Plitviciach.

27. marca 2009 - Poľsko/Slovensko: Poschodový autobus, ktorý prepravoval 45 detí a trojčlenný sprievodný personál z Banskej Bystrice na divadelné predstavenie, havaroval v dolnosliezskom meste Swidnica na juhozápade Poľska. Poranenia rôzneho stupňa utrpelo celkove 30 detí.