< sekcia Slovensko

Majetkové priznania nepodali 11 verejní funkcionári

V roku 1973 sa narodil Viliam Novotný. Je poslancom Národnej rady Slovenskej republiky a zastupiteľstva Košického samosprávneho kraja. Foto: TASR/Štefan Puškáš

Do konca marca malo podať informáciu o svojich majetkových pomeroch celkovo 455 verejných funkcionárov.

Bratislava 8. apríla (TASR) – Majetkové priznania za minulý rok nepodali v stanovenom termíne 11 verejní funkcionári, parlamentný výbor pre nezlučiteľnosť funkcií môže začať konanie voči 10 z nich. Jeden z týchto verejných funkcionárov sa totiž vzdal funkcie. Na dnešnej tlačovej konferencii v NR SR to povedal Viliam Novotný (SDKÚ-DS), ktorý ako predseda výboru podá návrh na začatie konania. Iniciovať chce aj konanie pre údajne neúplné majetkové priznanie za roku 2012 voči generálnemu riaditeľovi Všeobecnej zdravotnej poisťovne (VšZP) Marcelovi Foraiovi.

Do konca marca malo podať informáciu o svojich majetkových pomeroch celkovo 455 verejných funkcionárov. Zákonnú povinnosť si podľa Novotného splnili všetci poslanci a členovia vlády. O jeden deň sa omeškal len štátny tajomník ministerstva obrany Miloš Koterec, oznámenie podal 1. apríla. "Ústavný zákon o ochrane verejného záujmu je v tomto prípade veľmi striktný a za oneskorené podanie majetkového priznania je návrh na začatie konania, ktoré aj urobím a je tam aj sankcia," uviedol Novotný. Za nepodanie alebo oneskorené podanie priznania hrozí podľa neho sankcia vo výške jedného mesačného platu, za neúplné oznámenie hrozí trest vo výške troch mesačných platov. Začiatok konania, ale aj udelenie sankcií musia vo výbore odsúhlasiť poslanci. O tom, či sa začne konanie, rozhodnú poslanci výboru na zasadnutí koncom mája. "V tejto chvíli neviem povedať či sa začne, alebo nie, väčšinu majú kolegovia zo Smeru," dodal Novotný.

Medzi 11 funkcionármi, ktorí neodovzdali priznania, sú podľa Novotného štátni nominanti v obchodných spoločnostiach s majetkovou účasťou štátu. "Máme tu člena Rady pre vysielanie a retransmisiu, člena dozornej rady Letové prevádzkové služby, predseda predstavenstva Verejné prístavy Bratislava," spomenul.

Voči generálnemu riaditeľovi VšZP Marcelovi Foraiovi podal Novotný v marci návrh na začatie konania pre jeho byt, ktorý si kúpil v Bratislave v komplexe River Park. Predsedovi výboru sa nepozdávalo, že na byt nebolo zapísané záložné právo, čo by znamenalo, že nie je zaťažený hypotékou. Forai v liste výboru podľa Novotného vysvetlil, že čerpal úver, no ručil svojím rodinným domom a v najbližšom čase prenesie ručenie na svoj nový byt. "Môžem konštatovať, že v oznámení generálneho riaditeľa VšZP za rok 2013 je uvedený byt v katastrálnom území Bratislava Staré Mesto a je uvedený splátkový úver. Z tohto pohľadu uviedol všetko, čo mal uviesť do oznámenia za rok 2013," povedal Novotný. Aj keď v liste výboru mal Forai uviesť, že úver čerpal v roku 2012, v majetkovom priznaní za tento rok podľa Novotného čerpanie úveru nespomenul. "Navrhnem začatie konania voči pánovi Foraiovi z dôvodu podania neúplného oznámenia za rok 2012," zdôraznil predseda.

Šéf štátnej VšZP priznal, že v jeho majetkovom priznaní za rok 2012 chýba informácia o tom, že si vtedy bral úver. Banka mu ho poskytla v októbri 2012. "Z mojej strany nešlo o zámer, ale o ľudskú chybu. Dôkazom je aj fakt, že úver, ktorý nie je mojím majetkom, ale naopak, mojím dlhom voči banke, som riadne uviedol v majetkovom priznaní vedúceho zamestnanca VšZP za rok 2012," povedal v reakcii Forai. Dodáva, že informácia o úvere je aj súčasťou majetkového priznania za rok 2013, kedy peniaze reálne čerpal. "Pochybenie si uvedomujem a budem plne rešpektovať rozhodnutie výboru NR SR pre nezlučiteľnosť funkcií v tejto veci," priznal Forai.