< sekcia Slovensko

Majetok nepriznalo až 48 funkcionárov, je to historicky najviac

Foto: TASR/Radovan Stoklasa

Pre TASR to dnes potvrdil predseda Výboru Národnej rady (NR) SR pre nezlučiteľnosť funkcií Miroslav Beblavý (SDKÚ-DS).

Bratislava 15. apríla (TASR) - Povinnosť podať majetkové priznania si tento rok nesplnil historicky najvyšší počet verejných funkcionárov od roku 2004, keď bol prijatý príslušný ústavný zákon.

Pre TASR to dnes potvrdil predseda Výboru Národnej rady (NR) SR pre nezlučiteľnosť funkcií Miroslav Beblavý (SDKÚ-DS). Práve jeho výbor je adresátom majetkových priznaní.

Povinnosť podať majetkové priznania do 2. apríla malo 650 verejných funkcionárov, včas si povinnosť splnilo len 599 z nich. Až 48 ich nepodalo vôbec, pričom štyria z týchto ľudí sú stále verejnými funkcionármi. Traja ich podali oneskorene.

"Voči týmto 51 funkcionárom, ktorí porušili zákon, by mal výbor začať konanie a ak rozhodne, že nastalo porušenie zákona, potrestá ich pokutou vo výške mesačného platu," vysvetlil Beblavý. Tieto pokuty sú príjmom štátneho rozpočtu a podľa opozičného poslanca sa dá odhadnúť, že v tomto prípade dosiahnu 40.000 až 60.000 eur.

Podľa súčasného zákona verejní funkcionári, ktorí porušili zákon, zaplatia pokutu, a tým to pre nich skončilo. Majetkové priznania môžu, ale nemusia podať. Poslanci však pripravili novelu ústavného zákona, podľa ktorej bude takýto funkcionár pokutovaný opakovane, až kým priznanie neodovzdá.

V parlamente sa v súčasnosti pripravuje zmena aktuálneho zákona o konflikte záujmov, podľa ktorej by mali verejní funkcionári od budúceho roka zverejňovať svoj majetok podrobnejšie. Okrem iného by mali zverejniť aj názvy domácich či zahraničných bánk, v ktorých majú účty so sumou nad 10.000 eur. Novela rozširuje zoznam verejných funkcionárov, ktorí musia podávať majetkové priznania podľa tohto zákona.

Zmenami prejde aj oblasť darov. Podľa súčasného zákona verejný funkcionár nesmie prijímať dary súvisiace s výkonom jeho funkcie, po novom by mohol, ale len do sumy 50 eur ročne. Pokiaľ ide o súkromné dary, tie zákon prijímať nezakazuje a nebude to robiť ani jeho nové znenie. Bude však požadovať zverejnenie súkromných darov nad 4000 eur. Podľa Beblavého by mali funkcionári zverejniť aj meno darcu, ktorý takýto hodnotný dar činiteľovi venoval.

Verejní funkcionári budú mať k dispozícii nové formuláre na podanie priznaní, tie budú podrobnejšie ako doteraz a budú súčasťou zákona. Činitelia v nich budú musieť uvádzať príjmy z verejnej funkcie, ale aj z neverejnej, vrátane dividend. Funkcionári by mali svoj majetok aj podrobne opísať, napríklad pri aute už nebude stačiť napísať, že vlastní auto, ale aj značku. Otázne je, či sa bude zverejňovať aj jeho cena alebo nie. Funkcionári by tiež mali zverejňovať užívanie majetku, ktorý nie je ich vlastníctvom. Verejné majú byť aj majetkové prírastky, funkcionári ich budú musieť vysvetliť.