Quantcast
< sekcia Slovensko

Malé lavínové nebezpečenstvo platí vo väčšine slovenských pohorí

Ilustračná snímka. Foto: TASR/AP

Lavínovým problémom je vetrom previaty sneh, a to hlavne na východných orientáciách najvyšších polôh.

Liptovský Hrádok 8. januára (TASR) – Vo väčšine slovenských pohorí platí v sobotu malé lavínové nebezpečenstvo, prvý stupeň z päťdielnej medzinárodnej stupnice. Mierna lavínová hrozba, druhý stupeň, prevláda len v najvyšších polohách Západných a Vysokých Tatier. Informoval o tom Martin Buliak zo Strediska lavínovej prevencie Horskej záchrannej služby.

"Oteplenie predchádzajúcich dní spôsobilo masívny úbytok snehovej pokrývky, ktorá následne zamrzla. Súvislá snehová pokrývka sa udržala v stredných a vysokých polohách. Za posledných 24 hodín nepribudol takmer žiaden sneh," priblížil Buliak.

Dodal, že lavínovým problémom je vetrom previaty sneh, a to hlavne na východných orientáciách najvyšších polôh. Tam je možné v úzkych strmých žľaboch uvoľniť lavínu pri veľkom dodatočnom zaťažení. Spontánne lavíny sa nepredpokladajú.

Nad horské oblasti Slovenska sa presunula tlaková výš, čo prinieslo ochladenie. Teploty sa podľa Buliaka pohybujú od mínus 13 v najvyšších polohách do mínus siedmich stupňov Celzia na podhorí.