Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Streda 9. apríl 2025Meniny má Milena
< sekcia Slovensko

Martin Bútora, sociológ, spisovateľ a diplomat, má 80 rokov

Na snímke slovenský sociológ, spisovateľ a diplomat Martin Bútora. Foto: TASR - Pavol Zachar

Martin Bútora sa narodil sa 7. októbra 1944 v Bratislave.

Bratislava 6. októbra (TASR) - Pred pádom komunistického totalitného režimu v Československu pôsobil Martin Bútora ako sociológ, pričom odmietol hlasovať za rezolúciu, ktorá odsudzovala Chartu 77. Počas Nežnej revolúcie v novembri 1989 patril k popredným členom Koordinačného výboru Verejnosti proti násiliu (VPN). Začiatkom 90-tych rokov minulého storočia bol poradcom prezidenta Václava Havla a neskôr pôsobil aj ako veľvyslanec Slovenskej republiky (SR) v Spojených štátoch amerických (USA). Autor viacerých prozaických, sociologických či esejistických kníh, prvý prezident Inštitútu pre verejné otázky (IVO), sa v pondelok 7. októbra dožíva 80 rokov.

Martin Bútora sa narodil sa 7. októbra 1944 v Bratislave. Po skončení štúdia filozofie a sociológie na Filozofickej fakulte Univerzity Komenského v Bratislave pôsobil v rokoch 1966 - 1969 ako redaktor časopisov Echo, Reflex a Kultúrny život. Po okupácii Československa vojskami Varšavskej zmluvy a začatí tzv. normalizácie bol v rokoch 1971 – 1977 dokumentaristom vo Výskumnom ústave práce. Do nemilosti predstaviteľov komunistického totalitného režimu sa dostal v roku 1977, keď odmietol hlasovať za rezolúciu odsudzujúcu Chartu 77. V nasledujúcich rokoch 1977 - 1988 pracoval ako sociológ a terapeut v Protialkoholickej poradni Ústavu národného zdravia.

Ako prozaik knižne debutoval v roku 1987 zbierkou poviedok Ľahkým perom, v ktorej sa prezentoval príbehmi z prostredia tápajúcich intelektuálov, hľadajúcich svoju identitu i vnútornú slobodu. Druhú prozaickú knihu Skok a kuk vydal v roku 1990 spolu s prózou Miloša Žiaka Bojím sa mať strach. Bútora svoj prozaický text koncipoval formou jedinej bohato štrukturovanej vety, v ktorej zaujal stanovisko k atmosfére 60. rokov na bratislavskej filozofickej fakulte. V tom istom roku mu vyšla aj próza Posolené v Ázii. Je aj spoluautorom scenára k filmu Skús ma objať (1991), ktorý režíroval Miloslav Luther.

V období Novembra ´89 sa aktívne zapojil do revolučného diania. Patril k členom Koordinačného výboru VPN a spolu s Petrom Zajacom mal na starosti dramaturgiu protestných zhromaždení v Bratislave. V rokoch 1991 - 1992 pôsobil v Prahe ako poradca prezidenta Českej a Slovenskej Federatívnej republiky (ČSFR) Václava Havla. Po rozdelení Československa sa vrátil na Slovensko a v období rokov 1993 - 1998 vyučoval na Katedre politológie Trnavskej univerzity a dva roky (1994 - 1996) bol predsedom Slovenského centra P.E.N. klubu.

V roku 1997 stál pri vzniku Inštitút pre verejné otázky (IVO) a stal sa jeho prvým prezidentom. Na pôde IVO inicioval výskumy a publikácie, ktoré kriticky hodnotili stav demokracie a poukazovali na to ako priblížiť Slovensko k štandardu demokratických západných krajín sveta. V tomto období absolvoval aj študijné pobyty na Oxfordskej univerzite, Princetonskej univerzite a Collegium Budapest. Dva roky v Nadácii Milana Šimečku koordinoval projekt orálnej histórie ľudí, ktorí prežili holocaust.

Vo funkcii veľvyslanca SR v USA pôsobil v rokoch 1999-2003. Jeho hlavnou úlohou bolo získať podporu USA pre vstup Slovenska do NATO. Po diplomatickej misii a ratifikácii členstva Slovenska v NATO v americkom Kongrese sa v júni 2003 vrátil do vlasti. V roku 2004 kandidoval vo voľbách na funkciu prezidenta SR. Ako občiansky kandidát získal v prvom kole volieb 129.387 (6,51 percent) hlasov a dosiahol šieste miesto z dvanástich kandidátov.

Okrem prozaických kníh je autorom sociologických štúdií a publikácií zaoberajúcich sa budovaním demokracie na Slovensku, zahraničnou politikou, občianskou spoločnosťou, sociológiou a psychoterapiou alkoholizmu. Okrem toho so svojou manželkou

Je držiteľ Medaily za službu demokracii, ktorú mu v roku 1999 udelila Národná nadácia pre demokraciu so sídlom vo Washingtone. Prezident SR mu v roku 2002 udelil Rad Ľudovíta Štúra II. triedy za obhajobu ľudských práv a rozvoj občianskej spoločnosti. V tom istom roku sa stal aj laureátom Krištáľového krídla a nositeľom Ceny na oslavu slobody, ktorú mu udelil American Jewish Commitee.

Dostal aj Cenu Obce spisovateľov Slovenska (OSS) za rok 2010 za publikáciu Martin Bútora a kol. Kde sme? Mentálne mapy Slovenska. Cenou Dominika Tatarku za spoluautorstvo na publikácii Odkiaľ a Kam. 20 rokov samostatnosti Bútoru ocenili v roku 2013.



Zdroj: Slovník slovenských spisovateľov 20. storočia, Vydavateľstvo Spolku slovenských spisovateľov; Slovenská národná knižnica, Martin 2001; www.litcentrum.sk

Kmec: Slovensko z piatej platby z plánu obnovy nepríde ani o euro

Podpredseda vlády pripomenul, že paralelne s tým prebieha aj revízia plánu obnovy.

- Poslanci Národnej rady (NR) SR ukončili utorkové rokovanie diskusiou o vládnom návrhu zákona o náprave krívd spôsobených fyzickým osobám v súvislosti s protipandemickými opatreniami.

- Druhé kolo konzultácií o normalizácii diplomatických vzťahov medzi Spojenými štátmi a Ruskom sa uskutoční vo štvrtok v Istanbule, potvrdil v utorok hovorca Kremľa Dmitrij Peskov.

- Poslanec Dávid Dej z PS sa vyjadril, že pri prideľovaní bytov Slovákom rozhoduje osoba, ktorá bola v roku 2022 za podvod a poškodzovanie veriteľa v realitnom biznise. Ide o novú riaditeľku Agentúry štátom podporovaného nájomného bývania (AŠPNB) Evu Lisovú.

- Poprední členovia Európskeho parlamentu (EP) a ukrajinského parlamentu (Verchovna rada) na utorkovom online stretnutí vyjadrili silnú podporu procesu pristúpenia Kyjeva do Európskej únie. Zaviazali sa tiež k užšej spolupráci, informuje TASR podľa tlačovej správy EP.

- Niekoľko krajín vrátane Argentíny, Vietnamu, Izraela a Indie uviedlo, že sú pripravené znížiť clá na americký tovar a zmierniť iné reštriktívne opatrenia po tom, ako Washington oznámil zavedenie odvetných ciel, vyhlásil v utorok Jamieson Greer.

- Piata žiadosť Slovenska o platbu z plánu obnovy a odolnosti vo výške 570,4 milióna eur bola hlavnou témou utorňajších rokovaní podpredsedu vlády pre plán obnovy a odolnosti a znalostnú ekonomiku Petra Kmeca (Hlas-SD) s predstaviteľmi Európskej komisie (EK).

- Poslanci schválili novelu zákona o športe. Tá má podľa ministerstva cestovného ruchu a športu, ktoré za úpravou stojí, umožniť jasnejšiu podporu športu, znížiť nadmernú byrokraciu, zaviesť mechanizmy na riešenie sporov v športe a tiež zefektívniť jeho financovanie.

- Pohyblivosť pápeža Františka i jeho hlas sa aj naďalej zlepšujú, uviedol v utorok Vatikán. Najvyšší predstaviteľ katolíckej cirkvi sa zotavuje z obojstranného zápalu pľúc.

- Šéfka zahraničnej politiky Európskej únie Kaja Kallasová v utorok privítala „ambiciózny“ program Albánska, ktorého cieľom je uzavrieť rokovania o plnom členstve v bloku do dvoch rokov.

- Juraj C., obvinený v prípade minuloročného atentátu na premiéra Roberta Fica (Smer-SD), ostáva vo väzbe. Rozhodol o tom Najvyšší súd (NS) SR na utorkovom neverejnom zasadnutí. TASR o tom informovala hovorkyňa NS Alexandra Važanová.

- Najmenej 15 ľudí zahynulo a viac ako 90 utrpelo zranenia po tom, čo sa v noci na utorok zrútila strecha v nočnom klube v hlavnom meste Dominikánskej republiky, oznámili tamojší predstavitelia.

- Polícia vyšetruje okolnosti krádeže, ku ktorej prišlo minulý týždeň v utorok 1. apríla v nákupnom centre na Einsteinovej ulici v Bratislave.

- Studený arktický vzduch, ktorý na Slovensku pretrváva od víkendu, priniesol snehové zrážky aj do nižších polôh. Slabé snehové prehánky, na návetriach hôr aj trvalejšie sneženie, sú na severe SR štvrtý deň.

- Opozícia kritizuje novelu zákona o neziskových organizáciách z dielne koaličnej SNS. Hovorí o šikane organizácií. Vyzýva na jej stiahnutie z rokovania Národnej rady (NR) SR. Vyplýva to z utorkových vyjadrení opozičných predstaviteľov.

- Vedenie futbalového klubu MFK Ružomberok sa dohodlo na ukončení spolupráce s trénerom Norbertom Hrnčárom a jeho asistentom Richardom Högerom.

- Minister školstva SR Tomáš Drucker v utorok v Bruseli rokoval s podpredsedníčkou EK pre technickú suverenitu, bezpečnosť a demokraciu Hennou Mariou Virkkunenovou. Témou ich rozhovoru bol zámer SR systematicky integrovať umelú inteligenciu do vzdelávacieho systému.

- Kremeľ si nateraz nevie predstaviť, že by so Spojenými štátmi začal rokovať o novej zmluve o znížení počtu jadrových zbraní, pretože vzájomná dôvera s Washingtonom ešte nie je úplne obnovená.

- Slovenský zápasník Tajmuraz Salkazanov neobháji na ME v Šamoríne titul vo voľnom štýle do 74 kilogramov. V utorkovom štvrťfinále nestačil na Rusa Zaurbeka Sidakova 2:4 na body.

- Slovensko uvažuje o nákupe niekoľkých podzvukových takticko-cvičných lietadiel L-39 Skyfox, ktoré vyrába česká spoločnosť Aero Vodochody. Podľa slovenského ministra obrany Roberta Kaliňáka je česká ponuka veľmi atraktívna.

- Poslanci Národnej rady (NR) SR zaradili v utorok do programu návrhy zmien v druhom dôchodkovom pilieri a v systéme štátom podporovaného nájomného bývania, ktoré v pondelok (7. 4.) schválila vláda.