< sekcia Slovensko

Obávaný Maslák v roku 2009 údajne zaútočil na strážnika vo väzení

Kukláči vedú v putách obvinených Miroslava Masláka. Foto: TASR

Prípad až teraz začína riešiť nový sudca. Okresná prokuratúra Bratislava 1 podala obžalobu na Masláka pre zločin útoku verejného činiteľa koncom januára 2011


Bratislava 6. októbra (TASR) - Obávaný muž slovenského podsvetia Miroslav Maslák sa mal dopustiť útoku na verejného činiteľa už v roku 2009. Týmto prípadom sa až v súčasnosti začal zaoberať nový zákonný sudca Okresného súdu Bratislava 1, ktorý zároveň zvažuje možnosť vydania Masláka z Česka na Slovensko.

Obžalobu podali v januári 2011

Okresná prokuratúra Bratislava 1 podala obžalobu na obvineného Masláka pre zločin útoku verejného činiteľa koncom januára 2011, uviedol pre TASR zástupca hovorcu Krajskej prokuratúry Michal Šúrek. "Podľa obžaloby sa mal žalovaného skutku dopustiť dňa 23. marca 2009 v Ústave na výkon väzby v Bratislave. Terajšiemu zákonnému sudcovi (respektíve samosudcovi) bola predmetná vec pridelená 21. mája tohto roku. Po prevzatí veci a jej naštudovaní bol vo veci vytýčený termín hlavného pojednávania na 9. septembra 2014. Terajší zákonný sudca nie je príslušný vyjadrovať sa k procesným úkonom predchádzajúceho samosudcu v tejto trestnej veci," objasnil TASR hovorca Krajského súdu v Bratislave Pavol Adamčiak.

Zisťujú, ako dostať Masláka na Slovensko

Okresný súd v Bratislave I v súčasnosti zisťuje možnosti vydania Masláka, ktorého súd v Česku právoplatne odsúdil na desaťročný trest odňatia slobody za vydieranie podnikateľov, na trestné stíhanie na Slovensko. Prvé spomínané pojednávanie, ktoré bolo naplánované na 9. septembra, sa pre neprítomnosť Masláka však uskutočniť nemohlo. Súd mu síce poslal predvolanie, ale jeho obhajca informoval sudcu, že v súčasnosti sa nachádza vo výkone trestu odňatia slobody v českých Valdiciach.

V ČR dostal desať rokov basy

Krajský súd v moravskom Zlíne poslal koncom novembra minulého roka obávaného slovenského gangstra Masláka na desať rokov do väzenia za vydieranie podnikateľov. Jeho spolupáchatelia si odsedia od troch do 8,5 roka väzenia, informoval vtedy český spravodajský portál Novinky.cz. Obžaloba chcela Masláka poslať na 11 rokov do väzenia za vydieranie, porušovanie domovej slobody, nedovolené ozbrojovanie a šírenie poplašnej správy. Trestná sadzba je pritom maximálne 12 rokov.

Masláka a jeho dvoch slovenských komplicov sudca nechal z Česka vyhostiť na neurčito, informoval server iDNES.cz. Podľa prokurátora si v ČR založili firmu na legálne vymáhanie pohľadávok, keď sa im však v podnikaní nedarilo, uchýlili sa k nezákonným praktikám.

Jeho dvoch spolupáchateľov, ktorí s ním prišli zo Slovenska, Vladimíra Haviara a Tomáša Ďuriša, súd poslal do väzenia na viac ako osem rokov. Do skupiny patrili aj dvaja muži zo Vsetínska: Radovana Helisa odsúdili na päť rokov a Jana Surého na tri roky odňatia slobody.

Na východe Moravy pôsobil Maslákov gang od mája do októbra 2012. Šéfa gangu potom polícia chytila a koncom roka umiestnila do väzby.