Quantcast
Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Štvrtok 20. jún 2024Meniny má Valéria
< sekcia Slovensko

I. MATOVIČ: Politici ubili v ľuďoch záujem o veci verejné

Igor Matovič Foto: TASR/Martin Baumann

Líder hnutia Obyčajní ľudia a nezávislé osobnosti to povedal na putovnej medzinárodnej konferencii Danube Democracy RALLY 2014.

Bratislava 4. apríla (TASR) - Líder hnutia OBYČAJNÍ ĽUDIA a nezávislé osobnosti Igor Matovič, združenie Democracy International – globálna koalícia pre demokraciu (Kolín) a Občianske združenie Priama demokracia (Bratislava) pripravili v Bratislave putovnú medzinárodnú konferenciu Danube Democracy RALLY 2014. V kinosále NR SR odborníci a ďalší zainteresovaní rozoberali skúsenosti s Európskou občianskou iniciatívou (EOI), referendom a priamou demokraciou vo Švajčiarsku a ďalších európskych krajinách a perspektívach Superreferenda na Slovensku.

"Nastavením súčasných podmienok referenda politici dokonale ubili v ľuďoch záujem o veci verejné. Bol to ich cieľ. Naším cieľom je pravý opak, a preto za peniaze, ktoré nám ľudia vo voľbách svojím hlasom dali, zorganizujeme hĺbkové referendum, ktorým ľudí z dnešnej letargie, dúfam, preberieme," prisľúbil občanom líder OĽaNO Igor Matovič.

"Prejdime od hlasovania za politické strany k hlasovaniu o konkrétnych otázkach," vyzval poslanec európskeho parlamentu Gerald Häfner z Nemecka. Poslanec švajčiarskej národnej rady Andreas Gross zdôraznil, že "soľou demokracie je diskusia". Diskusia prináša informovanosť, ktorej výsledkom sú kompetentné a zodpovedné rozhodnutia.

Politológ Martin Klus okrem iného upozornil na nepomer v požiadavke 350.000 tisíc podpisov slovenských občanov potrebných pre vyhlásenie referenda v porovnaní so 600.000 podpismi v Taliansku so štyridsiatimi miliónmi obyvateľov a legislatívny rozpor pri vyhlasovaní referenda na Slovensku. Profesorka Mária Stojčevová z univerzity v Sofii vyzvala umožniť užšiu výmenu názorov, skúseností a námetov postkomunistických krajín vzhľadom na ich podobnú politickú minulosť a podobné problémy súčasnosti.

Prejavy na tému priamej demokracie a občianskych iniciatív predniesli aj Bruno Kaufmann (Švajč., riaditeľ Európskeho inštitútu pre iniciatívu a referendum), Manfred Brandt (Nemecko, Mehr Demokratie), a ďalší. Pozvanie prijali aj organizácie, ktoré sa na Slovensku angažujú v propagovaní priamej demokracie, a popri slovenských aj české médiá.