Quantcast
Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Piatok 24. máj 2024Meniny má Ela
< sekcia Slovensko

Matovič:Na summit EÚ som prišiel vyrokovať čo najlepšie pozície pre SR

Predseda Európskej rady Charles Michel (vpravo) víta slovenského premiéra Igora Matoviča pred ich stretnutím v sídle EÚ v Bruseli 16. júla 2020. Foto: TASR/AP

Ťažiskom rokovaní summitu bude kompromisný návrh o sedemročnom rozpočte EÚ a o pláne ekonomickej obnovy po koronakríze.

Brusel 16. júla (TASR) - Predseda vlády SR Igor Matovič uviedol, že na dvojdňový summit EÚ, ktorý sa koná v piatok a sobotu (17.-18.7.), prišiel vyrokovať čo najlepšie pozície pre Slovensko. Vyjadril sa tak po štvrtkových bilaterálnych rokovaniach s predsedom Európskej rady Charlesom Michelom a predsedníčkou Európskej komisie Ursulou von der Leyenovou.

Ťažiskom rokovaní summitu bude kompromisný návrh o sedemročnom rozpočte EÚ a o pláne ekonomickej obnovy po koronakríze."Čokoľvek, čo Slovensko vyťaží z týchto rokovaní, bude plus, lebo ináč by tieto peniaze neprišli. Budeme sa snažiť obhájiť pozície, aby sme boli čo najbližšie k pôvodnému návrhu," uviedol s odkazom na plány Európskej komisie, podľa ktorých by SR cez jednorazový nástroj EÚ mohla získať až osem miliárd eur.

Tento plán koncom minulého týždňa mierne upravil predseda Európskej rady, aby vyšiel v ústrety krajinám označovaným ako Štvorica šetrných (F4) a aby bolo možné dosiahnuť na summite kompromisnú dohodu.Matovič zdôraznil, že sa bude snažiť "vyboxovať maximum" možného, lebo každé jedno euro pre Slovensko bude dobré.

Na otázku TASR, či prišiel na summit s podporou spojencov, trebárs z Vyšehradskej štvorky (V4), premiér uviedol, že by nebolo správne vynášať výsledky rokovaní medzi štyrmi očami. Priznal však, že v Bruseli hovoril aj o pozícii partnerských krajín z V4. Zároveň dodal, že z doterajších rokovaní cíti, že väčšina krajín EÚ je spojencom Slovenska v snahe o dosiahnutie dohody.

Matovič v tejto súvislosti Michelovi aj Von der Leyenovej navrhol, aby sa summit zmenil na konkláve s obmedzením jedla a nápojov pre lídrov, ak sa nebude črtať kompromisná dohoda cez víkend."Ja som na to pripravený a myslím si, že je mimoriadne dôležité pre Európu, nielen pre Slovensko, aby tá dohoda uzrela svetlo sveta. Musíme vyslať silný signál aj finančným trhom," uviedol premiér. To je podľa neho potrebné aj preto, že EÚ stojí na prahu najväčšej ekonomickej krízy od druhej svetovej vojny a potrebuje silnú injekciu pre všetky národné ekonomiky.

V čase, keď zvyšok sveta sa trápi s koronakrízou, Európa je podľa Matoviča relatívne čistá a mohla by celú situáciu zvládnuť, potrebuje však silnú finančnú injekciu.

"Ja tu zastupujem Slovenskú republiku a budem robiť všetko preto, aby sme vyšli čo najlepšie," povedal.

Premiér sa v budove Európskej komisie nakrátko stretol aj so slovenským eurokomisárom Marošom Šefčovičom a ešte predtým využil možnosť hovoriť aj so slovenskými europoslancami. V piatok ho čaká bilaterálne rokovanie s predsedom Európskeho parlamentu Davidom Sassolim.

(spravodajca TASR Jaromír Novak)