< sekcia Slovensko

Matovič: Otvárame hranice medzi Českom, Maďarskom, Rakúskom a SR

Na snímke predseda vlády SR Igor Matovič (OĽaNO) počas tlačovej konferencie po zasadnutí konzília odborníkov v nedeľu 5. apríla 2020 v Bratislave. Na pondelkovom (6. 4.) zasadnutí vlády navrhne premiér prijatie uznesenia obmedziť voľný pohyb osôb od 8. apríla do 13. apríla s výnimkou ciest do a zo zamestnania, nákupu, návštevy lekára, pobytu v prírode v rámci okresu, pohrebu príbuzného, starostlivosti o príbuzného či susedskej výpomoci. Premiér to oznámil v nedeľu po stretnutí s lekárskymi odborníkmi. Foto: TASR - Martin Baumann

Dnes sme tu symbolicky na hraniciach a pozeráme do budúcna, zdôraznil Matovič.

Vámosszabadi 5. júna (TASR) – Štátne hranice medzi Českom, Maďarskom, Rakúskom a Slovenskom sú od piatka 5. júna 08.00 h pre občanov týchto krajín otvorené bez obmedzení, oznámil v piatok ráno na slovensko-maďarskom hraničnom priechode Medveďov-Vámosszabadi predseda vlády SR Igor Matovič spolu s maďarským vicepremiérom Zsoltom Semjénom.Slovenský premiér povedal, že sa skončilo obdobie storočia od podpísania Trianonskej mierovej zmluvy, ktorého výročie bolo vo štvrtok.

"Dnes sme tu symbolicky na hraniciach a pozeráme do budúcna," zdôraznil Matovič, podľa ktorého je dnešný deň návratom slobody občanom Slovenskej republiky i Maďarska, ako aj návratom do normálneho režimu. Ministerský predseda ocenil, že občania oboch krajín pristupovali ku koronavírusovej pandémii zodpovedne.Podľa Semjénových slov bola dohoda medzi uvedenými štyrmi krajinami o zrušení doterajších epidemiologických opatrení možná z toho dôvodu, že pandémia je už na ústupe - preto je možné uskutočniť veľmi dôležitú etapu otvárania.

"Je to otváranie hraníc v tom zmysle, že obmedzenia, ktoré komplikovali našim občanom voľný pohyb a cestovanie, teraz zaniknú," dodal s poznámkou, že tak Slovensko, ako aj Maďarsko prijímali dobré a včasné rozhodnutia.

Minister vnútra Roman Mikulec (OĽaNO) na hraničnom priechode Petržalka - Berg povedal, že otváraním hraníc sa pandémia nového koronavírusu nekončí. "Žezlo zodpovednosti" odovzdal občanom, ktorí budú prechádzať hranicami. "Poprosím všetkých, ktorí sa hlavne budú vracať z ešte rizikových krajín, aby boli zodpovední voči nám všetkým a nepokazili sme si to," skonštatoval.Na snímke vpravo predseda vlády SR Igor Matovič a vľavo minister vnútra SR Roman Mikulec na slovenskom-rakúskom hraničnom priechode Petržalka - Berg 5. júna 2020 v Bratislave. Občania SR už nepotrebujú formulár, ktorým sa museli preukázať pri vstupe do zahraničia a pri návrate späť do SR.
Foto: TASR - Martin Baumann

Rizikové krajiny tretieho sveta, z ktorých budú ľudia prekračovať hranice schengenského priestoru, musia byť podľa Mikulca tiež zodpovedné. "Keď priletia títo ľudia niekde na letisko, musia tam byť také opatrenia, aby sme si my na Slovensku boli istí, že nakazení ľudia sa nám sem nedostanú," povedal s tým, že žiadna krajina nebude mať stopercentné opatrenia, ale urobia všetko pre to, aby to tak bolo. Matovič deklaroval, že príchod ľudí z tretích krajín sveta a ich kontrola bude otázkou pri najbližších rokovaniach s európskymi krajinami.

Občania SR už nepotrebujú formulár, ktorým sa museli preukázať pri vstupe do zahraničia a pri návrate späť do SR, na slovenskom-rakúskom hraničnom priechode Petržalka - Berg 5. júna 2020 v Bratislave.
Foto: TASR - Martin Baumann


Bez povinnosti karantény alebo predloženia negatívneho testu na ochorenie COVID-19 môžu bez časového ohraničenia prísť na Slovensko všetky osoby s trvalým alebo prechodným pobytom alebo osoby zdržiavajúce sa na území Česka, Maďarska, Rakúska alebo na území Slovenska, ktoré vstupujú do SR cez hraničné priechody z troch spomínaných susedných štátov, uviedla hovorkyňa Úradu verejného zdravotníctva SR Daša Račková.

"Ak tieto osoby nemajú potvrdenie o trvalom alebo prechodnom pobyte, musia preukázať skutočnosť o zdržiavaní sa na území týchto štyroch krajín najmenej dvoma hodnovernými dokladmi," priblížila Račková. Dodala, že ľudia sa môžu preukázať napríklad preukazom o zdravotnom poistení, nájomnou zmluvou, pracovnou zmluvou, potvrdením od zamestnávateľa, poistnou zmluvou alebo potvrdením o platbe inkasa.
Spravodajca TASR Ladislav Vallach

Ministerstvo dopravy: Medzinárodná doprava do Rakúska, Maďarska a Česka je povolenáSlovensko opäť otvorilo hranice s Rakúskom a Maďarskom. Všetky druhy dopravy medzi týmito krajinami tak od piatka môžu fungovať bez obmedzení. Rovnako, už od štvrtka (4. 6.) je povolená aj medzinárodná doprava s Českou republikou. Informoval o tom hovorca Ministerstva dopravy a výstavby SR Ivan Rudolf.

Ako dodal, dopravcovia budú konkrétne autobusové a vlakové spoje nasadzovať postupne v najbližších dňoch, keďže je nevyhnutné logisticky sa zladiť aj s dopravnými partnermi. Slováci tak budú môcť po viac ako dvoch mesiacoch využívať medzinárodnú dopravu do susedných štátov.

Na archívnej snímke minister dopravy a výstavby SR Andrej Doležal.
Foto: TASR Jaroslav Novák


„Naozaj som úprimne rád, že súčasná situácia je veľmi priaznivá a dnes majú všetky druhy dopravy otvorené hranice s našimi susedmi s Českom, Maďarskom a Rakúskom. Určite je to pozitívny signál aj pre všetkých dopravcov, ktorí tak budú môcť opäť naštartovať svoje služby pre ľudí, ktorí potrebujú cestovať za prácou či rodinami,“ uviedol šéf rezortu dopravy Andrej Doležal (nominant Sme rodina).

Ako ďalej informoval rezort dopravy, všetky hraničné priechody fungujú bez obmedzení a jednotliví dopravcovia obnovia spoje postupne v najbližších dňoch. "Je najskôr potrebné zosúladiť cestovné poriadky, nastaviť logistiku, nasadiť potrebný personál a v prípade železničných spojov ide aj o technické nastavenie vozového parku," dodal rezort. Železničná spoločnosť Slovensko (ZSSK) už avizovala, že od 9. júna obnovuje dennú medzištátnu diaľkovú a regionálnu prepravu na všetkých hraničných priechodoch s Českou republikou. "V diaľkovej preprave začne od budúceho utorka jazdiť 48 vlakov a v regionálnej medzištátnej preprave to bude 45 vlakov denne," ozrejmil rezort.

Od poludnia sa uvoľní cestovanie medzi ČR, Rakúskom, Nemeckom a MaďarskomČeská vláda v piatok rozhodla, že od 12.00 h sa rušia obmedzenia pre cesty do Nemecka, Rakúska a Maďarska. Už od štvrtka 4. júna môžu českí občania voľne cestovať na Slovensko, informuje spravodajský server Novinky.cz.

Rokovania s Nemeckom stále pokračujú. Od piatkového poludnia sa môžu Česi vracať z Nemecka bez povinnosti testu na koronavírus, na nemeckej strane však ďalej platia súčasné podmienky, uviedol minister zahraničných vecí Tomáš Petříček.

Nemecko chce podľa Petříčka koordinovať otváranie svojich hraníc aj s ďalšími susedmi, preto nepristúpilo na úplné zrušenie obmedzení. Dôležité pre Česko však je, že Nemci do Česka môžu bez obmedzenia na nákupy, uviedol.

Pre Čechov mieriacich do Nemecka platí, že by mali vycestovať iba s odôvodnením, napríklad k lekárovi či na obchodnú schôdzku. Pri návrate sa doteraz museli podrobiť testu na koronavírus, táto povinnosť od 12.00 h prestane platiť. Kontroly na hraniciach s Nemeckom zavedené nie sú, no na diaľniciach v nemeckom vnútrozemí sa robia náhodne, píšu Novinky.cz.

Petříček upozornil, že pri vycestovaní do zahraničia je potrebné poznať opatrenia v cieľovej krajine. V prípade Poľska zatiaľ nie je známy termín, kedy sa počíta s ukončením obmedzení.

Pôvodne sa mal režim na hraniciach riadiť tzv. semaforom až od 15. júna. Po tom, čo Rakúsko pristúpilo k zrušeniu reštrikcií od štvrtkovej polnoci, sa rozhodla zareagovať aj česká vláda.

Obmedzenia pre cesty na Slovensko prestali platiť vo štvrtok.

Systém tzv. semaforu rozdeľuje európske štáty do troch kategórií podľa toho, aká je v nich epidemiologická situácia.