Quantcast
Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Pondelok 26. február 2024Meniny má Viktor
< sekcia Slovensko

Medzinárodné dobrovoľnícke tábory fungujú na Slovensku už 100 rokov

Ilustračná snímka. Foto: TASR Milan Soukup

Prvý medzinárodný dobrovoľnícky tábor sa uskutočnil tesne po prvej svetovej vojne, keď spoločná práca mladých ľudí z rôznych krajín bola vyjadrením solidarity.

Bratislava 30. júla (TASR) – Medzinárodné dobrovoľnícke tábory, takzvané workcampy, fungujú na Slovensku už 100 rokov. Dobrovoľníci sa počas leta stretnú na viacerých miestach v krajine, TASR o tom informovala koordinátorka projektov z Inex Slovakia Miroslava Zváčová.

Dobrovoľníci pomôžu s renováciou Čierneho hradu v pohorí Tribeč. Tábor bude aj v rodnej obci Ivana Kraska, v Lukovištiach, kde sa bude prerábať bývalá škola na umelecké centrum. "Na východe Slovenska sa nachádza Prešovská hradná cesta, ktorú tvorí šesť hradov. Jeden z nich - Obišovský hrad, pomôžu dobrovoľníci zrenovovať v auguste. V dedinke Slatinka sa budú realizovať environmentálne práce," uviedla Zváčová.

Tábory sú tento rok z dôvodu epidemiologickej situácie kratšie, prevažne štvordňové, určené výhradne pre dobrovoľníkov žijúcich na Slovensku vo veku 18 až 99 rokov. Na každom tábore je pre dobrovoľníkov pripravený aj workshop na témy ako ekológia, multikultúrnosť a rozvoj sebavedomia.

Prvý medzinárodný dobrovoľnícky tábor sa uskutočnil tesne po prvej svetovej vojne, keď spoločná práca mladých ľudí z rôznych krajín bola vyjadrením solidarity. Podujatie je podporené z dotácie Ministerstva školstva, vedy, výskumu a športu SR.