Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Streda 24. jún 2026Meniny má Ján
< sekcia Slovensko

Medzinárodný deň žien v diplomacii: Blanár ocenil prácu diplomatiek

Na snímke minister zahraničných vecí a európskych záležitostí SR Juraj Blanár (Smer-SD). Foto: TASR - Dano Veselský

Medzinárodný deň žien v diplomacii vyhlásilo Valné zhromaždenie OSN v roku 2022 s cieľom poukázať na prínos žien v diplomacii a podporovať ich zastúpenie na všetkých úrovniach rozhodovania.

Bratislava 24. júna (TASR) - Moderná diplomacia sa nezaobíde bez odbornosti, skúseností a perspektívy žien, ktoré sa podieľajú na formovaní medzinárodných vzťahov a hľadaní riešení globálnych výziev. Uviedol to minister zahraničných vecí a európskych záležitostí SR (MZVEZ) Juraj Blanár (Smer-SD) pri príležitosti Medzinárodného dňa žien v diplomacii. TASR o tom informuje na základe tlačovej správy komunikačného odboru MZVEZ SR.

Diplomacia potrebuje rôznorodosť pohľadov, skúseností a prístupov. Ženy dnes úspešne pôsobia na všetkých úrovniach nášho ministerstva a významne sa podieľajú na presadzovaní zahranično-politických záujmov Slovenskej republiky. Ich odborná práca, profesionalita a nasadenie sú neoddeliteľnou súčasťou ako slovenskej, tak svetovej diplomacie,“ zdôraznil minister.

Podľa Blanára dnes ženy tvoria polovicu všetkých zamestnancov ministerstva a významne sa podieľajú na fungovaní slovenskej diplomacie doma aj v zahraničí na rôznych pozíciách vrátane vedúcich. Aktuálne je najvyššie postavenou diplomatkou na ministerstve Miroslava Vozáryová, ktorá je historicky prvou ženou v pozícii generálnej tajomníčky služobného úradu MZVEZ SR.

Ženy sú neoddeliteľnou súčasťou slovenskej diplomacie. Presadzujú sa úspešne na všetkých úrovniach a čo mňa osobne teší, je, že prinášajú do tejto práce viac empatie, porozumenia, a to dnes potrebujeme ako soľ,“ vyhlásil minister Blanár.

Súčasne ocenil prácu všetkých diplomatiek a zamestnankýň rezortu, ktoré svojou každodennou činnosťou prispievajú k posilňovaniu medzinárodného postavenia SR a k rozvoju vzťahov so zahraničnými partnermi. Blanár každoročne pri príležitosti Medzinárodného dňa žien v diplomacii prijíma slovenské diplomatky z jednotlivých sekcií ministerstva s cieľom vyzdvihnúť ich prácu, službu krajine a otvoriť diskusiu o možnostiach ďalšieho rozvoja.

Medzinárodný deň žien v diplomacii vyhlásilo Valné zhromaždenie OSN v roku 2022 s cieľom poukázať na prínos žien v diplomacii a podporovať ich plnohodnotné zastúpenie na všetkých úrovniach rozhodovania. Rodová rovnosť a posilňovanie postavenia žien patria zároveň medzi dôležité predpoklady napĺňania cieľov udržateľného rozvoja OSN.