Quantcast
< sekcia Slovensko

Mestá sa môžu zapojiť do výzvy na výsadbu ovocných sadov

Ilustračná snímka. Foto: TASR/DPA

Najvýraznejším prvkom bude minimálne 15 vzrastlých stromov z ovocinárskej škôlky starých a krajových odrôd v Bielych Karpatoch.

Bratislava 20. mája (TASR) - Mestá a obce sa môžu zapojiť do výzvy na výsadbu ovocných sadov so vzácnymi odrodami. Vo víťaznej lokalite vyrastie sad s prvkami permakultúry a vzácnymi odrodami ovocných stromov. Projekt sa zameriava na záchranu miznúcich odrôd. Do výzvy sa je možné zapojiť od 22. mája do 30. júna. TASR o tom informovala komunikačná manažérka CEEV Živica Eva Sládková.

"Dominantou sadu budú najmä vzácne a staré odrody jabloní a hrušiek s dlhou tradíciou pestovania na Slovensku. Vyberieme ich tak, aby obohatili vybraný región o jedlý sad s prvkami permakultúrneho dizajnu a prispeli aj k adaptácii mesta či obce na klimatickú zmenu," uviedla riaditeľka občianskeho združenia Živica Ivana Poláčková. Výsadbu vo víťaznej lokalite zrealizuje občianske združenie na jeseň.

Najvýraznejším prvkom bude minimálne 15 vzrastlých stromov z ovocinárskej škôlky starých a krajových odrôd v Bielych Karpatoch. Celkovo vysadia 30 drevín – stromov, kríkov a jedlých trvaliek. Sad v sebe spojí úžitkový a vzdelávací charakter verejného priestoru. K vysadenej zeleni pribudnú aj náučné tabule a označenia drevín so zaujímavým opisom.

Za myšlienkou výsadby nového sadu stojí poisťovňa Kooperativa, ktorá projekt aj financuje.