Quantcast
< sekcia Slovensko

Mezenská podala kandidatúru hodinu pred vypršaním termínu

Helena Mezenská Foto: TASR/Martin Baumann

Poslankyňa Národnej rady SR za OĽaNO Helena Mezenská vyzbierala 22.057 podpisov od občanov.

Bratislava 9. januára (TASR) - Poslankyňa Národnej rady SR za OĽaNO Helena Mezenská vyzbierala 22.057 podpisov od občanov. Aby mohla kandidovať na post prezidenta SR, potrebovala ich minimálne 15.000. Podpisy odovzdala poslankyňa približne hodinu pred vypršaním termínu na podávanie kandidatúr. Mezenská je jediná ženská kandidátka.

Kampaň mieni postaviť "na dobrých myšlienkach, dobrých a čestných občanoch, ktorí si žiadajú v našej krajine zásadnú zmenu". Nechystá bilbordovú kampaň. "Opäť to bude spočívať v zosieťovaní ľudí, ktorí ku mne prechovávajú dôveru a ktorí veria v tú víziu a poslanie, ktoré som prezentovala," povedala poslankyňa. Mezenská chce očistiť Slovensko od korupcie a posilniť účasť občanov pri správe vecí verejných.

Okrem Mezenskej dnes odovzdali podpisy aj Milan Melník, kardiológ Viliam Fischer, Stanislav Martinčko, nezaradený poslanec NR SR Radoslav Procházka, nominant SMK Gyula Bárdos, kandidát KSS Ján Jurišta a primátor Rimavskej Soboty Jozef Šimko (SMS).

Predseda Národnej rady SR Pavol Paška (Smer-SD) doteraz potvrdil kandidatúru siedmim uchádzačom. Oficiálnymi kandidátmi sú zatiaľ premiér Robert Fico (Smer-SD), filantrop Andrej Kiska, expredseda KDH Ján Čarnogurský, šéf klubu KDH Pavol Hrušovský (KDH, Most-Híd, SDKÚ-DS), poslanec NR SR za SaS Peter Osuský, Jozef Behýl a expolitik Milan Kňažko.

Voľba prezidenta SR je priama a dvojkolová. Prvé kolo sa na Slovensku uskutoční v sobotu 15. marca. Pokiaľ v ňom ani jeden kandidát nezíska nadpolovičnú väčšinu platných hlasov oprávnených voličov, v sobotu 29. marca sa uskutoční druhé kolo. V ňom sa stretnú dvaja najúspešnejší kandidáti z prvého kola. Zvolený kandidát sa ujíma funkcie prezidenta SR zložením sľubu. Skladať ho bude 15. júna, kedy sa skončí funkčné obdobie súčasnej hlave štátu Ivanovi Gašparovičovi.