< sekcia Slovensko

Ak H. Mezenská nevyzbiera dosť podpisov, požiada o pomoc poslancov

Helena Mezenská Foto: TASR/Martin Baumann

Či jej poslanci pomôžu, zatiaľ Mezenská povedať nevie, pripomína, že niektorí sľúbili kandidátom v tiesni pomoc.

Bratislava 5. januára (TASR) - Ak poslankyňa Národnej rady SR za OĽaNO Helena Mezenská nestihne vyzbierať potrebných 15.000 podpisov od občanov, požiada o pomoc poslaneckých kolegov. Nevylučuje, že osloví aj odídencov z klubu OĽaNO Alojza Hlinu a Máriu Ritomskú. O prípadnej podpore už hovorila so šéfom klubu OĽaNO Jozefom Viskupičom. Či jej poslanci pomôžu, zatiaľ Mezenská povedať nevie, pripomína, že niektorí sľúbili kandidátom v tiesni pomoc.

"To, či sa obrátim so žiadosťou o pomoc na poslancov bude závisieť od toho, ako dopadla petičná akcia," uviedla pre TASR Mezenská, ktorá ešte nevie, koľko podpisov jej aktivisti vyzbierali. V prípade, že sa obráti na kolegov zo zákonodarného zboru, bude to preto, že čas hrá proti nej. "Bude to len preto, aby nevyšlo nazmar úsilie mojich ľudí," doplnila.

Poslankyňa pripomenula, že podpisy občianskym kandidátom ponúkli napríklad nezaradení poslanci združení v hnutí NOVA Daniela Lipšica. Pomôcť by jej mohli aj kolegovia z OĽaNO. Líder obyčajných Igor Matovič neraz vyhlásil, že politici by už mali dať funkcii prezidenta SR pokoj a nechali tento post občianskemu kandidátovi.

Záujemcovia o Prezidentský palác majú už len pár dní na to, aby podali svoju kandidatúru. Na to, aby mohli o post hlavy štátu bojovať, potrebujú minimálne 15.000 podpisov od občanov alebo 15 podpisov od poslancov Národnej rady SR. Čas na ich odovzdanie majú do 9. januára.

Ďalší kandidáti

Kandidatúru na post prezidenta SR oznámili premiér Robert Fico (Smer-SD), podnikateľ a filantrop Andrej Kiska, šéf klubu KDH Pavol Hrušovský (KDH, Most-Híd, SDKÚ-DS), nezaradený poslanec Radoslav Procházka, prvý predseda KDH Ján Čarnogurský, Milan Kňažko, kandidát SMK Gyula Bárdos a Peter Osuský zo SaS.

Záujem kandidovať prejavili okrem Mezenskej aj Jozef Behýl, Stanislav Martinčko (Koalícia občanov Slovenska), János Bósza, invalidný dôchodca z Košíc Leonid Chovanec, Milan Melník, Ľubica Blašková, primátor Rimavskej Soboty Jozef Šimko, kardiochirurg Viliam Fischer.

Prvé kolo prezidentských volieb sa na Slovensku uskutoční v sobotu 15. marca. Prípadné druhé kolo bude v sobotu 29. marca. Súčasnému prezidentovi Ivanovi Gašparovičovi sa skončí funkčné obdobie 15. júna, v tento deň bude inaugurovaný jeho nástupca. Zvolený kandidát sa ujíma funkcie prezidenta SR zložením sľubu.