Quantcast
< sekcia Slovensko

NA HORÁCH OPATRNE: Platí malé i mierne lavínové nebezpečenstvo

Ilustračná snímka. Foto: TASR/Oliver Ondráš

Počasie v pohoriach ovplyvňuje oblasť s vysokým tlakom na severe. Teploty sa podľa Sedláka pohybujú od mínus 18 stupňov Celzia v najvyšších polohách do mínus desiatich stupňov Celzia na podhorí.

Liptovský Hrádok 11. januára (TASR) – Vo vysokých polohách Západných a Vysokých Tatier platí v utorok mierne lavínové nebezpečenstvo, druhý stupeň z päťdielnej medzinárodnej stupnice. V Nízkych Tatrách, Veľkej a Malej Fatre a v nízkych polohách pretrváva malé lavínové nebezpečenstvo, prvý stupeň. Informoval o tom Anton Sedlák zo Strediska lavínovej prevencie Horskej záchrannej služby.

Dodal, že oteplenie predchádzajúcich dní spôsobilo masívny úbytok snehovej pokrývky, ktorá následne zamrzla. "Súvislá snehová pokrývka sa udržala v stredných a vysokých polohách. Lavínovým problémom je vetrom previaty sneh, a to hlavne na severných, severovýchodných a východných orientáciách najvyšších polôh. Tam je možné v úzkych strmých žľaboch uvoľniť lavínu pri veľkom dodatočnom zaťažení," priblížil Sedlák.

Počasie v slovenských pohoriach ovplyvňuje oblasť s vysokým tlakom na severe. Teploty sa podľa Sedláka pohybujú od mínus 18 stupňov Celzia v najvyšších polohách do mínus desiatich stupňov Celzia na podhorí. Fúka severovýchodný vietor s rýchlosťou osem až 12 metrov za sekundu, v nárazoch v najvyšších polohách do 15 metrov za sekundu.