Quantcast
Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Streda 4. október 2023Meniny má František
< sekcia Slovensko

Milanová na Samite pre demokraciu hovorila o bezpečnosti novinárov

Na snímke dočasne poverená ministerka kultúry SR Natália Milanová. Foto: TASR - Jakub Kotian

Ministerka kultúry informovala o legislatívnych krokoch, ktoré Slovensko podniklo v mediálnej oblasti po vražde Jána Kuciaka a Martiny Kušnírovej.

Amsterdam/Bratislava 31. marca (TASR) - Ministerka kultúry SR Natália Milanová sa zúčastnila na druhom ročníku medzinárodného Samitu pre demokraciu, ktorý sa uskutočnil online súčasne v USA, Holandsku, Južnej Kórei, Kostarike a Zambii. V piatok to uviedlo ministerstvo kultúry, informuje TASR.

Tohtoročný Samit pre demokraciu bol zameraný na dôležitosť demokracie, slobodný prístup spoločnosti k dôveryhodným a nezávislým informáciám, slobodu médií a bezpečnosť novinárov a novinárok. Na túto tému diskutovala Natália Milanová s britským štátnym tajomníkom pre otázky bezpečnosti Tomom Tugendhatom a predstaviteľkou OBSE pre slobodu médií Teresou Ribeirovou.

Ministerka kultúry informovala o legislatívnych krokoch, ktoré Slovensko podniklo v mediálnej oblasti po vražde Jána Kuciaka a Martiny Kušnírovej. Vyzdvihla tiež medzinárodnú spoluprácu, v rámci ktorej Slovensko čerpá z príkladov dobrej praxe zavedenej v Holandsku prostredníctvom platformy PersVeilig na ochranu novinárov a novinárok.

Milanová tiež hovorila o aktivite slovenského rezortu kultúry na podporu novinárov a novinárok v problematike strategických žalôb, ktoré sa snažia zabrániť účasti verejnosti, osobitne novinárom a novinárkam, na informovaní o veciach verejného záujmu (tzv. SLAPP žaloby).

"Ministerstvo kultúry má dobrého partnera v ministerstve spravodlivosti. Spolupracujeme na zmenách v trestnom zákone, ktoré by mali zaviesť vyššie tresty za útoky na novinárov a novinárky, ako aj zmierniť negatívne dopady na médiá v súvislosti s trestným činom ohovárania. Oba naše rezorty vnímajú ako veľmi dôležitú tému aj SLAPP žaloby, preto chceme spoločnými silami v tejto legislatívnej otázke položiť základy pre nastupujúcu vládu, aby táto problematika v budúcnosti nebola ignorovaná,” konštatovala Milanová.