Quantcast
< sekcia Slovensko

Pomoc maďarskej vlády pri obnove kostolov Milanová nevníma ako problém

Na snímke ministerka kultúry SR Natália Milanová počas tlačovej konferencie v Bratislave 16. júla 2021, foto z archívu. Foto: TASR Jaroslav Novák

Investičná pomoc by mala dosiahnuť sumu vyše 4 miliónov eur, ktoré sa majú použiť pri obnove kostolov v takmer 100 obciach.

Bratislava 20. októbra (TASR) – Pomoc maďarskej vlády, ktorou chce Orbánova administratíva finančne prispieť k obnove sakrálnych objektov aj na južnom Slovensku, nevníma ministerka kultúry SR Natália Milanová (OĽANO) ako zásadný problém, i keď by považovala za vhodné, ak by takáto cezhraničná investičná výpomoc bola dopredu odkonzultovaná. Povedala to pred stredajším rokovaním vlády.

"Bolo by dobré, ak by sme sa o tom nedozvedali ex post, ale na druhej strane, ja túto pomoc vítam, pretože peňazí na obnovu našich pamiatok nikdy nie je dosť a hoci kontinuálne zvyšujeme dotačné prostriedky, investičný dlh je v tomto prípade veľmi veľký," skonštatovala ministerka.

Minister zahraničných vecí a európskych záležitostí SR Ivan Korčok (nominant SaS) zopakoval svoje presvedčenie, že v dobrých susedských vzťahoch sa susedia o takýchto cezhraničných aktivitách informujú. "Verím, že takýto spôsob komunikácie, založený na vzájomnom rešpekte, nájdeme aj s Maďarskom," uviedol šéf slovenskej diplomacie

Maďarská vláda v rámci programu obnovy maďarských kostolov poskytne finančné prostriedky na zreštaurovanie 1800 kostolov, z ktorých 400 je za hranicami v obciach a mestách, kde žijú príslušníci maďarskej menšiny.

Štátny tajomník úradu vlády zodpovedný za cirkevné a národnostné vzťahy Miklós Soltés v tejto súvislosti 11. mája počas rokovania s cirkevnými predstaviteľmi za účasti predstaviteľov Strany maďarskej komunity (SMK-MKP) v Komárne povedal, že viera posilňuje aj zachovanie maďarskej identity. "Kde bude zachovaná viera, tam zostane zachované aj spoločenstvo," povedal podľa agentúry MTI Soltész.

Dodal, že v rámci tohto programu bude na slovenskom území obnovených v 96 obciach a mestách 69 rímskokatolíckych, šesť gréckokatolíckych kostolov, 25 kostolov reformovanej cirkvi a jedna židovská modlitebňa. V priemere dosiahne podpora zhruba 40.000 eur na jeden kostol.