Quantcast
Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Štvrtok 30. máj 2024Meniny má Ferdinand
< sekcia Slovensko

Mimoriadna schôdza k modernizácii armády sa skončila bez uznesenia

Na snímke poslanci NR SR. Foto: TASR/Jakub Kotian

Opozičný návrh, aby parlament vyjadril vážne znepokojenie nad netransparentným a nesystematickým spôsobom modernizácie, plénum nepodporilo.

Bratislava 9. februára (TASR) - Mimoriadna schôdza Národnej rady SR, na ktorej sa z iniciatívy opozície takmer osem hodín hovorilo o modernizácii Ozbrojených síl (OS) SR, sa skončila bez uznesenia. Opozičný návrh, aby parlament vyjadril vážne znepokojenie nad netransparentným a nesystematickým spôsobom modernizácie, plénum nepodporilo, pričom alternatívne znenie nikto z koalície nepredložil.

Za pôvodný kritický text hlasovalo 45 poslancov zo 111 prítomných. Podporili ho členovia klubov SaS, OĽaNO, Sme rodina a ĽSNS.

Opozícia tiež chcela uznesením požiadať vládu, aby predložila na najbližšiu schôdzu NR SR Dlhodobý plán rozvoja obrany s dôrazom na výstavbu a rozvoj OS s výhľadom do doku 2030. Zároveň žiadala, aby NR SR zriadila komisiu na plánovanie a kontrolu rozvoja a modernizácie OS SR zloženú zo zástupcov poslaneckých klubov všetkých demokratických politických strán. S doplnením uznesenia neuspel ani Martin Poliačik (nezaradený). Ten chcel zaviazať vládu, aby zverejnila hodnotenie našej armády zo strany NATO. Minister obrany Peter Gajdoš (SNS) však prisľúbil, že sa pokúsi odkryť aspoň časť tohto dokumentu.

Opoziční poslanci tvrdili, že problematickým nie je len netransparentný a diskriminačný nákup vojenských transportérov za 1,2 miliardy eur, ale aj podozrivá a neustále odďaľovaná plánovaná modernizácia leteckej techniky. Modernizáciu armády v aktuálnom režime pod vedením SNS preto opozícia považuje za ohrozenie pre verejné financie, ale aj pre samotnú obranyschopnosť a dôveryhodnosť krajiny.

Gajdoš v rozprave povedal, že tvrdenie o porušovaní princípov nediskriminácie a neporušovania zásad hospodárnosti a efektívnosti je osočovaním a znevažovaním úsilia zamestnancov jeho rezortu. Tí sa podľa jeho slov len snažia napraviť stav, ktorý vznikol dlhodobým zanedbávaním OS SR.

Šéf rezortu zdôraznil, že všetky opozíciou spomínané princípy sú prísne dodržiavané a realizované a nebol porušený žiadny zákon či iná právna norma. Podľa jeho slov ak má niekto informácie o opaku, mal by to bezodkladne oznámiť orgánom činným v trestnom konaní.

"Ostro sa ohradzujem aj voči tvrdeniam, že nákup obrnených vozidiel sa deje v utajení. Hovoríte, že o špecifikáciách týchto vozidiel nevedia ani úradníci MO. Ktorých máte na mysli? Tých, ktorí pripravujú podklady pre vládu, alebo tých, ktorí vám často nezákonne donášajú? To sú tie zdroje, ktoré vás informovali o údajne katastrofálnych výsledkoch vojskových skúšok, ktoré sa však na Slovensku ešte ani nezačali?" pýtal sa za potlesku koaličných poslancov.

Gajdoš zdôraznil, že všetky detaily a cenové ponuky sú uvedené v prílohe vládneho materiálu. "Ak niekto má aspoň o desať percent lacnejšiu ponuku na obrnené vozidlá, nech sa ohlási na ministerstve," vyzval. Minister zopakoval, že pri transportéroch sa našiel najväčší prienik a kompromis medzi cenou a kvalitou práve u fínskeho výrobcu Patria.

Odmietol tiež, že MO zdržuje obnovu techniky z dôvodu, aby sa musela čo najdlhšie využívať súčasná ruská výzbroj. Zároveň však pripustil, že stíhačky MiG 29 bude Slovensko používať aj po roku 2020. "Tá pupočná šnúra s Ruskom sa nedá len tak prerušiť," vysvetlil.