Quantcast
Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Štvrtok 18. júl 2024Meniny má Kamila
< sekcia Slovensko

Mimoriadnu schôdzu k útokom medveďov zvolajú na utorok 9. apríla

Na snímke rokovacia sála počas 9. schôdze Národnej rady (NR) SR v Bratislave v stredu 28. februára 2024. Foto: TASR - Pavol Zachar

Nárast útokov medveďa na človeka je podľa ministra životného prostredia Tomáša Tarabu (nominant SNS) masívny.

Bratislava 4. apríla (TASR) - Mimoriadnu schôdzu Národnej rady (NR) SR k riešeniu ochrany ľudí pred útokmi medveďov zvolajú na utorok 9. apríla. Podnetom je štvrtkový útok medveďa na 35-ročného muža na Liptove. TASR o tom informoval odbor komunikácie s médiami a verejnosťou NR SR.

Vláda v stredu (3. 4.) parlamentu navrhla schváliť návrh ústavného zákona o možnom odstrele rizikových medveďov v skrátenom legislatívnom konaní. Minulý týždeň v stredu (27. 3.) schválila návrh ústavného zákona, ktorým sa stanovili podmienky, pri splnení ktorých možno pristúpiť k odstrelu medveďa. Zákon umožňuje v okolí miest a obcí vytvoriť 500-metrovú bezpečnostnú zónu. Ak sa bude medveď nachádzať v tejto zóne, bude možné pristúpiť k jeho likvidácii bez správneho konania.

Nárast útokov medveďa na človeka je podľa ministra životného prostredia Tomáša Tarabu (nominant SNS) masívny. Tvrdí, že minulý rok bolo 12 útokov, tento rok ich koncom marca bolo deväť.