Quantcast
Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Sobota 24. február 2024Meniny má Matej
< sekcia Slovensko

Minister školstva Bútora krátko navštívil Ukrajinu

Na snímke minister školstva, vedy, výskumu a športu SR Daniel Bútora. Foto: TASR Pavol Zachar

Cieľom cesty bol rozvoj a podpora slovensko-ukrajinskej spolupráce v oblasti vzdelávania a rozvoj kontaktov pre dlhodobejšiu spoluprácu medzi Slovenskom a Ukrajinou.

Bratislava/Kyjev 27. septembra (TASR) - Slovenský minister školstva Daniel Bútora navštívil pred pár dňami Kyjev, kde s ukrajinským rezortným partnerom Oxenom Lysovým podpísal dodatok k dohode o spolupráci medzi oboma ministerstvami. TASR o tom v stredu informoval odbor komunikácie a marketingu Ministerstva školstva, vedy, výskumu a športu SR.

Cieľom cesty bol rozvoj a podpora slovensko-ukrajinskej spolupráce v oblasti vzdelávania a rozvoj kontaktov pre dlhodobejšiu spoluprácu medzi Slovenskom a Ukrajinou.

V Hostomeli pri Kyjeve si Bútora spolu so štátnym tajomníkom Slavomírom Partilom prezreli školu, zničenú ruskými vojskami v prvých dňoch ruskej invázie. V neďalekej Irpini zase hostitelia ukázali slovenskej delegácii škôlku, ktorú sa po ruskom bombardovaní podarilo aj s pomocou medzinárodnej pomoci obnoviť.

"Bolo veľmi povzbudzujúce počuť od ukrajinského ministra školstva Lysového, že pre túto vojnou zmietanú krajinu je vzdelávanie - po obrane a bezpečnosti - hneď prioritou číslo dva... Aj počas ťažkých podmienok vojny vidí Ukrajina obrovský potenciál vo vzdelávaní...," povedal Bútora.

Obaja ministri rokovali o vzdelávaní detí utečencov z Ukrajiny na Slovensku, o možnej spolupráci v oblasti emočného zdravia a sociálnych zručností, ako aj o tom, ako by slovenské organizácie mohli ukrajinskej strane pomôcť s obnovou školskej infraštruktúry.

Ministri hovorili aj o podpore budovania krytov v pivniciach miestnych škôl, ktoré vznikajú na základe medzinárodnej iniciatívy prvej dámy Ukrajiny Oleny Zelenskej. "Tieto kryty budú budované v Černihivskej oblasti, ktorá sa nachádza blízko Kyjeva,” doplnil Bútora.

Na programe návštevy bolo aj stretnutie s Volodymyrom Bugrovom - rektorom najväčšej ukrajinskej vysokej školy, Univerzity Tarasa Ševčenka, ako aj návšteva ukrajinskej pobočky UNICEF-u.