< sekcia Slovensko

Minister T. Borec bude v pondelok čeliť odvolávaniu

Minister spravodlivosti Tomáš Borec Foto: TASR/Martin Baumann

Vysloviť nedôveru mu navrhuje opozícia v zložení KDH, SDKÚ-DS a Most-Híd. Ako dôvod uvádza jeho nečinnosť v rezorte a v prospech občanov SR.

Bratislava 15. novembra (TASR) - Minister spravodlivosti Tomáš Borec (nominant Smeru-SD) bude v pondelok 19. novembra čeliť odvolávaniu z funkcie.Vysloviť nedôveru mu navrhuje opozícia v zložení KDH, SDKÚ-DS a Most-Híd. Ako dôvod uvádza jeho nečinnosť v rezorte a v prospech občanov SR. Termín mimoriadnej schôdze určil dnes predseda Národnej rady SR Pavol Paška (Smer-SD).

Opozícia v návrhu zdôrazňuje, že minister Borec za viac ako pol roka neprišiel s koncepciou riešenia neustále sa znižujúceho stavu dôveryhodnosti justície ako celku. Tiež sa sťažuje, že sa od ministra doteraz nedozvedela, ako chce zabezpečiť prístup k spravodlivosti svojim občanom a zvyšovať vymáhateľnosť práva.

"Minister spravodlivosti, ktorý by mal byť hnacím motorom takéhoto úsilia, však za viac ako pol roka vo funkcii takúto koncepciu nepredstavil, ministerstvo pod jeho vedením, resp. zástupkyňa vlády SR pred štrasburským súdom s jeho vedomím háji záujmy konkrétnych osôb a nie záujmy SR. A preto my, podpísaní poslanci NR SR žiadame, aby Národná rada vyslovila ministrovi Borecovi, predovšetkým pre jeho nečinnosť alebo nečinnosť v prospech občanov tejto krajiny, nedôveru," píše sa v návrhu.

Opozícia navrhuje odvolať ministra Boreca po tom, ako nemohla diskutovať na pôde parlamentu o zlom stave slovenskej justície. Vládny Smer-SD totiž nepodporil jednobodový program mimoriadnej schôdze parlamentu (14.11.) k tejto téme a keďže nebolo o čom rokovať, schôdza sa skončila. Celý proces trval len pár minút. Sociálni demokrati tento postup avizovali už v utorok (13.11.).

Šéf parlamentu Paška po schôdzi povedal, že ak opozícia navrhne odvolať ministra Boreca, potvrdí, že je jej bližšie spolitizovanie témy stavu justície ako skutočné riešenia. Paška opozícii navrhol, že bod týkajúci sa stavu justície zaradí hneď za návrh budúcoročného štátneho rozpočtu na decembrovej schôdzi.

Minister Borec tvrdí, že nemá problém s návrhom opozície na jeho odvolanie z funkcie. "Moja ministerská stolička mi neprirástla k zadku," vyhlásil v stredu (14.11.) Borec. Dodal, že ak má byť dôvodom na jeho odvolanie údajné pozitívne stanovisko vo veci Harabina na Európskom sude pre ľudské práva, tak exministerka spravodlivosti Lucia Žitňanská (SDKÚ-DS) by už dávno nemala čo robiť v politike. Borec poukázal na to, že "presne také isté v jej ponímaní pozitívne stanovisko dala ona vo veci právoplatne odsúdeného teroristu Labsiho". Podľa Boreca je tu "kopec ďalších takýchto istých stanovísk". Žitňanská uviedla, že nikdy nepodpísala stanovisko, ktorým by hájila Harabinove záujmy.