Quantcast
< sekcia Slovensko

Ministerstvá chcú zabrániť ničeniu hniezd pri zatepľovaní budov

Ilustračné foto. Foto: TASR - Michal Svítok

Predstavitelia rezortov chcú, aby stavebník bol pri zatepľovaní povinný zachrániť hniezda chránených živočíchov, umožniť ukončenie hniezda a vyvedenie mláďat.

Bratislava 28. septembra (TASR) - Ministerstvá životného prostredia a dopravy chcú zabrániť ničeniu hniezd pri zatepľovaní budov. Plánujú presadiť novelizáciu vykonávacieho predpisu k stavebnému zákonu. Informovali o tom štátna tajomníčka rezortu dopravy Katarína Bruncková a štátny tajomník envirorezortu Michal Kiča v pondelok na tlačovom brífingu.

Upozornili, že projekty zamerané na renováciu či zatepľovanie budov sú často nešetrné k živočíchom. Dochádza tak k usmrcovaniu zákonom chránených vtákov a netopierov, ako aj k trvalej strate hniezdisk a úkrytov.

Predstavitelia rezortov chcú, aby stavebník bol pri zatepľovaní povinný zachrániť hniezda chránených živočíchov, umožniť ukončenie hniezda a vyvedenie mláďat. Ak nebude možné ponechať pôvodné hniezda na rekonštruovanej fasáde, tak bude staviteľ povinný inštalovať náhradné hniezdo, podotkli.

"Ak chceme zastaviť úbytok lastovičiek, belorítok, dážďovníkov alebo netopierov, musíme im umožniť hniezdiť na miestach, ktoré si vybrali. Uvedomme si, že dažďovník tmavý či netopier uloví denne tisícky komárov. Ak im dovolíme hniezdiť v našej blízkosti, nebudeme potrebovať chémiu na likvidáciu komárov,“
povedal Kiča.

Cieľom zmeny vykonávacieho predpisu je zamedziť usmrteniu chránených živočíchov a vytvoriť vhodné podmienky spolužitia človeka a vtákov či netopierov v urbanizovanej krajine, priblížili tajomníci. „Vo vykonávacom predpise podmienky upravíme tak, aby sa na hniezda vzácnych živočíchov prihliadalo s rovnakou dôležitosťou ako na iné aspekty technického riešenia pri zatepľovaní budov,“ priblížila Bruncková.