Quantcast
< sekcia Slovensko

Rezort spravodlivosti podpísal zmluvu na monitorovacie náramky

Ilustračné foto Foto: Lukáš Valentovič

Ide o projekt v hodnote 22,04 milióna bez DPH, financovaný z eurofondov.

Bratislava 28. apríla (TASR) – Od 1. januára 2016 by si mohli nasadiť náramky prví odsúdení na trest domáceho väzenia, alebo tí, ktorým bolo zakázané priblížiť sa k nejakej osobe či miestu. Ministerstvo spravodlivosti (MS) SR podpísalo zmluvu na dodávku systému elektronického monitoringu osôb so spoločnosťou ICZ Slovakia. Ide o projekt v hodnote 22,04 milióna bez DPH, financovaný z eurofondov.

"Okrem toho, že dôjde k úspore na prostriedkoch daňových poplatníkov, vidím veľký benefit v tom, že dôjde k takzvanej sociálnej inklúzii občanov, ktorí vykonávajú trest odňatia slobody vo väzenských zariadeniach. Budú môcť byť s rodinou, nerozpadnú sa rodinné vzťahy, budú môcť živiť svojich rodinných príslušníkov tým, že neprídu o prácu, nebude potrebné robiť zložitú resocializáciu," povedal minister spravodlivosti Tomáš Borec (nominant Smeru-SD). Ročné náklady na jedného väzňa na Slovensku sú približne 14.000 eur. Odsúdení na trest domáceho väzenia by podľa ministra stáli štátny rozpočet o dve tretiny menej. Trest domáceho väzenia je možné uložiť aj dnes, avšak pre chýbajúci systém sa nedá efektívne kontrolovať.

Projekt podľa Boreca zachytáva aj problém domáceho násilia. "Je možné týmto systémom zabezpečiť, aby sa obete domáceho násilia nestávali predmetom útokov, ale budú mať ochranu," povedal. Umožní to GPS zariadenie, ktorým bude vybavený útočník aj obeť. "V prípade ich priblíženia systém vyhodnocuje narušenie režimu," vysvetlil Roman Hlubina zo spoločnosti ICZ Slovakia.

Obeť v takom prípade dostane informáciu o tom, že útočník sa nachádza v jej blízkosti. Útočník takúto informáciu nedostane. V prípade že nie je dostupný GPS signál, obe zariadenia podľa Hlubinu komunikujú prostredníctvom rádiového signálu. Podobne možno monitorovať pohyb odsúdeného v jemu určenej lokalite. Na kontrolu zákazu požívania alkoholických nápojov slúži zariadenie s dychovým analyzátorom, ktoré rovnako ako ostatné zariadenia komunikuje s centrálnym monitorovacím systémom. Totožnosť osoby, ktorá má fúkať, sa overuje snímaním jeho tváre. Trest domáceho väzenia sa bude môcť kontrolovať dvoma spôsobmi. Buď prostredníctvom pevnej telefonickej linky, alebo prostredníctvom monitorovacieho náramku. V prvom prípade sa overovať bude identita odsúdeného jeho hlasom.

Systém je v prvej fáze určený pre 2000 osôb. ICZ Slovakia, ktorá sa podľa Hlubinu venuje projektom, pri ktorých dochádza k vývoju a implementácii nových riešení, by mala hotový systém odovzdať na jeseň 2015 a ďalších päť rokov zabezpečovať jeho servis. Rezort spravodlivosti očakáva, že peniaze vložené do tohto projektu sa mu vrátia o päť až šesť rokov.