Quantcast
< sekcia Slovensko

Ministri EÚ pre životné prostredie sa dohodli na balíku Fit for 55

Na snímke štátny tajomník Ministerstva životného prostredia (MŽP) SR Michal Kiča. Foto: TASR - Dano Veselský

Balík Fit for 55 má pomôcť znížiť emisie v EÚ do roku 2030 aspoň o 55 percent v porovnaní s rokom 1990. Má tak posunúť Európu a Slovensko ku klimatickej neutralite v roku 2050.

Bratislava 29. júna (TASR) - Rada ministrov Európskej únie (EÚ) pre životné prostredie sa dohodla na klimatickej legislatíve Fit for 55. Balík opatrení zabezpečí znižovanie emisií skleníkových plynov a transformáciu Slovenska na klimaticky neutrálnu krajinu. Výsledný kompromis priniesol zriadenie Sociálno-klimatického fondu a 1,4 miliardy eur na zelenú transformáciu Slovenska. TASR o tom informoval tlačový odbor Ministerstva životného prostredia (MŽP) SR. Tretie zasadnutie rady v tomto roku sa uskutočnilo v Luxemburgu.

Balík Fit for 55 má pomôcť znížiť emisie v EÚ do roku 2030 aspoň o 55 percent v porovnaní s rokom 1990. Má tak posunúť Európu a Slovensko ku klimatickej neutralite v roku 2050. "Slovensko, a teda aj MŽP sa hlási k ambicióznym klimatickým cieľom EÚ, na druhej strane striktne presadzovalo aj národné záujmy. Viaceré návrhy Slovenska vo vyjednávaniach pomohli dosiahnuť finálny kompromis," skonštatoval tlačový odbor.

Pre Slovensko bolo na rokovania kľúčové nájsť takú dohodu, ktorá zabezpečí znižovanie emisií vo všetkých sektoroch, urýchli transformáciu ekonomiky na nízkouhlíkovú a zároveň bude spravodlivá a neprehĺbi energetickú chudobu, uviedlo MŽP. "S novými klimatickými politikami budú zároveň zavedené aj opatrenia na zmiernenie sociálnych dosahov týchto opatrení. Sociálny klimatický fond zabezpečí pokračovanie financovania vlny renovácií domov," podotkol štátny tajomník envirorezortu Michal Kiča, ktorý zastupoval Slovensko na stretnutí.

Na európskej úrovni sa pripravujú zmeny v systéme obchodovania s emisiami (EU ETS). Revidovaný systém počíta s rozšírením systému aj na budovy a cestnú dopravu. Envirorezort priblížil, že sa preto počíta s finančnou podporou z nového Sociálno-klimatického fondu. Ten pomôže financovať opatrenia najmä pre nízkopríjmové skupiny obyvateľov.

"Podarilo sa nám presadiť odklad celého systému o jeden rok a v rokovaniach s Európskym parlamentom bude hlavným cieľom Slovenska presadiť ďalší odklad systému pre domácnosti," uviedlo ministerstvo. Dodalo, že zraniteľné sektory by sa mali kompenzovať z nového fondu. Z neho dostane Slovensko 1,4 miliardy eur.

Väčšina členských štátov podľa MŽP súhlasila, že od roku 2035 bude možné v rámci EÚ predávať len nové osobné automobily s nulovými emisiami oxidu uhličitého. Slovensko presadilo, aby tento návrh Európska komisia doplnila o technologickú neutralitu. "V praxi by to znamenalo, že po roku 2035 by mohli byť registrované aj nové vozidlá, ktoré jazdia aj na uhlíkovo neutrálne palivá, ako sú vodík, biopalivá a iné syntetické palivá," poznamenal Kiča.

Ministri životného prostredia tiež diskutovali o odlesňovaní a o prísnejších pravidlách na prepravu odpadu.

Rokovania teraz podľa rezortu budú pokračovať vyjednávaniami s Európskym parlamentom. "Očakáva sa, že finálny balík bude prijatý už počas českého predsedníctva v Rade EÚ, ktoré bude prebiehať do konca tohto roka," poukázal.