Topoľčianky 10. júna (TASR) - Šéfovia diplomacií Slovenska a Česka Juraj Blanár (Smer-SD) a Jan Lipavský sa v utorok stretli v Topoľčiankach. Podujatie s názvom diskusné sympózium Fórum Topoľčianky sa koná pri príležitosti 175. výročia narodenia Tomáša Garrigua Masaryka a 145. výročia narodenia Milana Rastislava Štefánika.
Ako pripomenulo Ministerstvo zahraničných vecí a európskych záležitostí SR, fórum je sprevádzané odbornou diskusiou historikov a akademikov z oboch krajín. Súčasťou programu je aj bilaterálne rokovanie ministrov zahraničných vecí. „Témami sú ďalší rozvoj slovensko-českých vzťahov i regionálna spolupráca v rámci Vyšehradskej štvorky a Slavkovského formátu. Súčasťou stretnutia je tiež aktuálna agenda EÚ vrátane tém energetickej bezpečnosti a nelegálnej migrácie, ako aj situácia na Ukrajine, Blízkom východe či západnom Balkáne,“ dodalo ministerstvo.
Minister zahraničných vecí SR Blanár vo svojom príhovore pripomenul spoločný štát i dejiny Čechov a Slovákov. Ako zdôraznil, existencia malých štátov je založená na spolužití s ostatnými krajinami. „Dnes musíme pripomenúť, že štát môže existovať a fungovať iba vďaka pravidlám, a tými sú práve pravidlá medzinárodného práva, ktoré sú definované OSN. A tie je potrebné dodržiavať a napĺňať napriek tomu, že sme svedkami ich obrovskej erózie. Preto sa k nim treba neustále vracať. Som veľmi rád, že dnes môžeme spoločne s pánom ministrom Janom Lipavským vyjadriť spoločnú vôľu nadväzovať na našu históriu a stavať na nej napriek tomu, že oba národy majú svoju víziu, ako napredovať a presadzovať svoje suverénne národnoštátne záujmy,“ povedal Blanár.
Minister zahraničných vecí ČR Lipavský pripomenul odkaz Masaryka a Štefánika i to, za akých zložitých okolností vznikala Československá republika (ČSR). „V chaose po prvej svetovej vojne prišli s vlastnou víziou samostatného štátu. Musíme si vážiť ich odkaz, pretože existovalo viacero predstáv o politickom usporiadaní a nie všetky by znamenali dobré vyhliadky pre vznikajúcu ČSR. Vieme, že existovali predstavy o obnove Českého kráľovstva pod ochranou cárskeho Ruska. Masaryk a Štefánik sa rozhodli pre správnu cestu, cestu demokracie, slobody a humanizmu. Zvolili usporiadanie západného štýlu a ich hodnoty a ideály sa stali základom, na ktorý sme mohli nadviazať po roku 1989,“ uviedol Lipavský.