< sekcia Slovensko

Vo výzve pre tzv. jednoosobové s.r.o. vyplatili vyše 1,7 milióna eur

Na archívnej snímke ministerka kultúry SR Natália Milanová. Foto: TASR - Martin Baumann

Oprávnenými žiadateľmi vo výzve, ktorú rezort kultúry spustil na konci septembra, sú právnické osoby s jediným spoločníkom, výzva pritom nelimituje počet konateľov.

Bratislava 22. októbra (TASR) – V rámci aktuálnej a do konca októbra otvorenej dotačnej výzve zameranej na tzv. jednoosobové s.r.o., pôsobiace v kultúre a kreatívnom priemysle, vyplatilo Ministerstvo kultúry (MK) SR zatiaľ 1.724.940 eur. Na sociálnej sieti to v piatok oznámila ministerka kultúry Natália Milanová (OĽANO).

Oprávnenými žiadateľmi vo výzve, ktorú rezort spustil na konci septembra, sú právnické osoby s jediným spoločníkom, výzva pritom nelimituje počet konateľov. Nárok na dotáciu majú aj mikropodniky s maximálnym počtom deväť zamestnancov a ročným obratom do dvoch miliónov eur, rovnako malé podniky s najviac 49 zamestnancami a ročným obratom do 10 miliónov eur.

Na dotáciu majú nárok žiadatelia, ktorí v porovnaní rokov 2019/2020 zaznamenali najmenej 30-percentný medziročný pokles tržieb, vykonávajú jednu z 37 kategórií ekonomických činností zaradených do oblasti kultúry a podali daňové priznania i účtovné závierky za roky 2019 a 2020.

Na dotáciu majú nárok aj tí, ktorí už získali prostriedky v rámci dotačnej pomoci Ministerstva práce, sociálnych vecí a rodiny (MPSVR) SR vo fázach Prvej pomoci, respektíve dotácie na nájomné a nepokryté fixné náklady od Ministerstva hospodárstva (MH) SR.Minimálna výška dotácie je 2000 eur, strop dotácie je určený podľa výšky tržieb za rok 2019.

Dotácie môžu žiadatelia použiť na bežné výdavky v období od 1. januára 2021 do 31. marca 2022, takisto môžu byť použité na splatenie úverov a pôžičiek, ktoré si museli subjekty požičať „na prežitie“, časť príspevkov takisto môže refundovať odmeny pre konateľa.