Quantcast
Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Pondelok 15. júl 2024Meniny má Henrich
< sekcia Slovensko

O lokácii F-16 rozhodnú najskôr v lete, pravdepodobnejší je Sliač

Na snímke prelet stíhačky F-16 . Foto: FOTO TASR - Jaroslav Novák

Ako dočasné riešenie pred dokončením prestavby letiska Sliač bude vytvorené pre dodané lietadlá zázemie na letisku v Malackách - Kuchyňa, vysvetlil rezort obrany.

Bratislava 10. apríla (TASR) - O trvalom umiestnení stíhačiek F-16 sa finálne rozhodne najskôr v lete tohto roka, pravdepodobnejšou lokáciou je letisko Sliač. Vyplýva to zo stanoviska Ministerstva obrany (MO) SR, ktoré TASR poskytlo tlačové oddelenie rezortu.

"Ako dočasné riešenie pred dokončením prestavby letiska Sliač bude vytvorené pre dodané lietadlá zázemie na letisku v Malackách - Kuchyňa. Rozhodnutie o finálnej dislokácii taktického krídla bude prijaté najskôr v lete tohto roka, ako pravdepodobnejší sa však momentálne javí scenár ich trvalého umiestnenia na letisku Sliač," vysvetlil rezort.

V rámci rekonštrukcie a modernizácie 81. krídla Sliač sú podľa MO SR v rôznom štádiu príprav viaceré investičné akcie, respektíve projekty. Súčasťou prebiehajúcich a plánovaných investícií sú projekty zabezpečované prostredníctvom Agentúry NATO pre podporu a obstarávanie (NSPA), programu bezpečnostných investícií NATO (NSIP) a národných projektov.

"Rekonštrukčné práce sú však závislé od viacerých faktorov ako napríklad od dĺžky procesu verejného obstarávania, spracovania projektovej dokumentácie vrátane vyjadrení dotknutých orgánov a vydania stavebného povolenia. Súčasťou plánovaných investícií je tiež realizácia prác v rámci rutinnej a štandardnej údržby," doplnilo MO SR.

Ako priblížilo, ukončená už bola rekonštrukcia troch hál Husár a bude sa ukončovať rekonštrukcia budovy č. 92 na Sliači. "Pri projektoch zabezpečovaných prostredníctvom NSPA naďalej prebieha inžinierska činnosť potrebná pre vydanie stavebného povolenia," doplnil rezort.

Rekonštrukciu letiska Sliač odsúhlasila vláda ešte v roku 2019 za ministra Petra Gajdoša (SNS). Jeho nástupca Jaroslav Naď (vtedy OĽANO, dnes Demokrati) pripustil, že nie všetky projekty budú dokončené v čase dodania stíhačiek a jednou z alternatív je využitie letiska Kuchyňa. Svojich predchodcov kritizoval za nepripravenosť projektu.

Súčasná vláda v programovom vyhlásení konštatuje, že zváži možnosti zmeny dislokácie lietadiel F-16 zo základne Sliač na základňu Kuchyňa. Minister obrany Robert Kaliňák (Smer-SD) potvrdil úvahy o zmene umiestnenia stíhačiek. V januári argumentoval, že Kuchyňa poskytuje na rozdiel od letiska Sliač väčší priestor pre rozvoj.

Slovensko si v marci v USA oficiálne prevzalo prvé dve stíhacie lietadlá F-16. Obe lietadlá budú pred príletom na Slovensko využívané v USA na výcvik slovenských technikov. Dodanie do SR sa očakáva postupne od druhého kvartálu tohto roka.