Quantcast
Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Piatok 24. marec 2023Meniny má Gabriel
< sekcia Slovensko

Rezort obrany odmieta, že zvažuje objednať stíhačky F-35 namiesto F-16

Stíhacie lietadlo typu F-35, archívna snímka. Foto: TASR/AP

Kontrakt na 14 stíhačiek F-16 C/D Block 70 americkej výroby uzavrelo Slovensko koncom roka 2018. Prvé by mali byť dodané v roku 2024, teda približne o rok neskôr, ako sa predpokladalo.

Bratislava/Praha 22. júna (TASR) - Slovenské ministerstvo obrany odmieta, že by namiesto nákupu stíhacích lietadiel F-16 zvažovalo objednanie modernejších F-35. "Informácia sa nezakladá na pravde a o ničom takom ani nerokujeme," uviedla pre TASR hovorkyňa rezortu Martina Kovaľ Kakaščíková v reakcii na článok českého spravodajského servera iDNES.cz.

Uvedené české médium informovalo, že Slovensko zvažuje stornovanie objednávky stíhačiek F-16 od amerického dodávateľa Lockheed Martin a objednanie modernejších F-35. Odvoláva sa na niekoľko od seba nezávislých zdrojov.

Poukázalo aj na oneskorenie dodávok F-16 a na vojnu na Ukrajine, ktoré údajne prinútili niekoľkých vysokopostavených činiteľov na Slovensku k zmene v myslení. Podľa iDNES.cz by stornovaním objednávky výrobcovi nevznikli žiadne logistické problémy, keďže F-16 napríklad ešte nedostal ani Bahrajn, ktorý bol v poradí pred Slovenskom.

Slovenský minister obrany Jaroslav Naď hovorí, že o nákupe F-35 namiesto F-16 nikdy nerokovali. "Jednak by to bolo drahšie a my naozaj rátame každé euro. Jednak ten model F-16 blok 70 je naozaj iba kúsok od F-35. Nebudeme mať top špičkovú technológiu, ale stále špičkovú technológiu, ktorá sa naozaj veľmi približuje k F-35," uviedol.

Zmenu v objednávke považuje Naď za nereálnu aj vzhľadom na množstvo krajín, ktoré v súčasnosti plánuje F-35 objednať. Dodania techniky by sa tak Slovensko podľa neho nemuselo dočkať ani v roku 2028. Naznačil, že za článkom v českom médiu môže byť snaha ovplyvňovať diskusiu v Českej republike, kde sa rieši otázka ochrany vzdušného priestoru.Kontrakt na 14 stíhačiek F-16 C/D Block 70 americkej výroby uzavrelo Slovensko koncom roka 2018. Prvé by mali byť dodané v roku 2024, teda približne o rok neskôr, než sa predpokladalo.

Stíhačkami F-16 budú nahradené ruské stroje MiG-29. Minister obrany Jaroslav Naď v kontexte agresie Ruska na Ukrajine i problémov s prevádzkou avizoval, že Slovensko má záujem zbaviť sa ich v čo najkratšom čase. Ochranu vzdušného priestoru Slovenskej republiky by po ich uzemnení do dodania F-16 mohli zabezpečiť Poľsko a Česko.