Quantcast
Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Piatok 23. február 2024Meniny má Roman a Romana
< sekcia Slovensko

Rezort obrany ukončil hodnotenie ponúk systémov protivzdušnej obrany

Ilustračná snímka. Foto: TASR

Systémy chce rezort obstarávať pomocou medzivládnych dohôd. Po Izraeli vyhodnotil najlepšie nemeckú a francúzsku ponuku.

Bratislava 6. septembra (TASR) - Ministerstvo obrany (MO) SR ukončilo hodnotenie ponúk systémov protivzdušnej obrany. V prvej etape odporúča obstarať jeden mobilný systém stredného dosahu od Izraela a prenosné komplety protivzdušnej obrany veľmi krátkeho dosahu od Poľska. Náklady na oba typy systémov sú 193,98 milióna eur. Po posúdení návrhu Útvarom hodnoty za peniaze predloží rezort materiál s odporúčaním vláde, ktorá finálne rozhodne. TASR o tom informovala hovorkyňa MO SR Mária Precner.

Systémy chce rezort obstarávať pomocou medzivládnych dohôd. Po Izraeli vyhodnotil najlepšie nemeckú a francúzsku ponuku. Pri druhom type po Poľsku nasleduje v hodnotení Švédsko, Francúzsko a Južná Kórea. "V prípade neúspešných rokovaní s vybraným štátom ministerstvo obrany navrhne pokračovať v rokovaniach s nasledujúcimi štátmi podľa stanoveného poradia," vysvetlila hovorkyňa.

Návrh riešení, ktoré pripravil expertný tím, podľa ministerstva zohľadňuje viacero relevantných kritérií vrátane technickej spôsobilosti, obstarávacej ceny, integrovanej logistickej podpory, nákladov na prevádzku, termínov dodávok a výcviku obslúh.

Zabezpečenie komplexnej a modernej protivzdušnej obrany patrí podľa štátneho tajomníka MO SR Mariana Majera medzi dlhodobé nedostatky v obranných spôsobilostiach Slovenska. "Vďaka spojencom máme príležitosť vyriešiť túto potrebu k spokojnosti aj z hľadiska hodnoty, ktorú môžeme v rámci dostupných zdrojov získať. Výsledné návrhy riešení reflektujú špecifické potreby našich ozbrojených síl a krajiny," uviedol.

Riaditeľ sekcie modernizácie MO SR a národný riaditeľ pre vyzbrojovanie Michal Homza apeluje na čo najskoršie rozhodnutie. "Na základe skúseností z prebiehajúceho konfliktu musí nielen Slovensko, ale aj mnoho spojeneckých štátov riešiť urgentnú potrebu rozvoja spôsobilostí protivzdušnej obrany. Táto situácia preto vytvára veľkú záťaž na existujúce výrobné kapacity, čoho dôsledkom je rast cien a predlžovanie doby dodávok," zdôvodnil.

Celkové obstarávacie náklady na obidva typy systémov protivzdušnej obrany na základe odporúčaných ponúk sú vo výške 193,98 milióna eur. Predpokladaná hodnota zákazky bola 196,45 milióna eur. Dodanie obstaranej techniky sa v rámci ponúk jednotlivých vlád pohybuje v rozmedzí rokov 2024 až 2027.