Quantcast
Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Pondelok 4. december 2023Meniny má Barbora a Barbara
< sekcia Slovensko

Vyhlásili laureátov 26. ročníka Vojenského činu roka

Na snímke minister obrany SR Martin Sklenár. Foto: TASR Jaroslav Novák

V kategórii Služba vlasti sa stal laureátom rotmajster Marcel z 5. pluku špeciálneho určenia Žilina za evakuáciu konvoja s 28 ľuďmi z Kyjeva počas prvých dní ruskej invázie na Ukrajine.

Bratislava 22. septembra (TASR) - Mimoriadne činy príslušníkov rezortu obrany, ale aj bežných občanov ocenili v 26. ročníku Vojenského činu roka. Ocenená bola pomoc pri dopravnej nehode a záchrana života zraneného, ale aj proaktívna psychologická práca. Cenu dostala aj starostka obce Tokajík Jana Medvecová za dlhoročné aktívne udržiavanie historickej pamäte. Cena bola udelená aj za evakuáciu konvoja z Kyjeva počas prvých dní ruskej invázie na Ukrajine. TASR o tom informoval komunikačný odbor Ministerstva obrany (MO) SR.

"Keď som si čítal o činoch a príbehoch nominovaných, napĺňala ma hlboká vďaka a tiež úcta voči každému jednému kandidátovi. Ale aj hrdosť na to, že Slovenská republika má takých statočných a dobrých ľudí v ozbrojených silách, ale aj medzi našimi priateľmi," uviedol minister obrany Martin Sklenár. Každodenný život prináša podľa neho rok čo rok momenty hodné ocenenia.

Laureátmi v kategórii Záchrana života sa stali nadporučík Peter Višňovský z 20. práporu logistiky Prešov, rotný Lukáš Gabák z 21. mechanizovaného práporu Trebišov, kapitán Peter a nadporučík Maroš zo Síl pre špeciálne operácie Ozbrojených síl (OS) SR. Ocenení boli za pomoc pri dopravnej nehode a záchranu života zraneného.

V kategórii Pomoc verejnosti získal cenu poručík Tomáš Poláček zo Základne výcviku a mobilizačného doplňovania Martin nominovaný za proaktívnu psychologickú prácu vo Výcvikovej jednotke vojenských misií, ako aj za pravidelné psychologické intervencie či osvetovú a publikačnú činnosť.

Starostku nacistami vypálenej obce Tokajík Janu Medvecovú ocenili v kategórii Priateľ armády za dlhoročné aktívne udržiavanie historickej pamäte na obete a na vypálenú obec a za vytvorenie multimediálnej výstavy.

V kategórii Služba vlasti sa stal laureátom rotmajster Marcel z 5. pluku špeciálneho určenia Žilina za evakuáciu konvoja s 28 ľuďmi z Kyjeva počas prvých dní ruskej invázie na Ukrajine.

O držiteľoch ocenenia rozhodla komisia zložená z predstaviteľov rezortu obrany na čele s hlavnou veliteľkou OS SR, prezidentkou SR Zuzanou Čaputovou.