Quantcast
Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Piatok 14. jún 2024Meniny má Vasil
< sekcia Slovensko

Mokrade patria k najohrozenejším ekosystémom,miznú rýchlejšie ako lesy

Na snímke ornitológovia zavodňujú pomocou dieslového čerpadla v Chránenom vtáčom území Medzibodrožie na východe Slovenska izolované mokrade, na ktorých hniezdia vzácne druhy vodných vtákov pri obci Somotor v okrese Trebišov. Foto: TASR - Roman Hanc

Mokrade dokážu tiež absorbovať obrovské množstvá uhlíka a ukladať ho.

Bratislava 2. februára (TASR) - Mokrade patria k najohrozenejším ekosystémom na Zemi a miznú trikrát rýchlejšie ako lesy. Poukázala na to Štátna ochrana prírody SR pri príležitosti Svetového dňa mokradí, ktorý pripadá na štvrtok. Pripomínajú si ho aj ďalšie environmentálne organizácie. Tohtoročná téma zdôrazňuje naliehavú potrebu zaradiť obnovu mokradí medzi priority a vyzýva všetkých, aby podnikli kroky pre ich záchranu.

Mokrade plnia podľa ŠOP dôležitú funkciu a sú pre človeka a ekosystém prospešné. "Sú schopné filtrovať vodu a vytvárať jej zásoby, slúžia ako ochrana pred búrkami a povodňami, dokážu ukladať uhlík a viažu na seba bohatú biodiverzitu," poukazuje.

Degradáciu mokradí spôsobuje podľa ŠOP najmä ľudská činnosť, ktorej vplyvom sú zámerne vysušované a zasypávané pre pestovanie plodín, pastvu a výstavbu. Mokraďové ekosystémy poškodzuje tiež znečistenie vody a nadmerný rybolov, ako aj šírenie inváznych druhov. V dôsledku úbytku mokradí je 25 percent mokraďových druhov vystavených vyhynutiu.

Slovenská ornitologická spoločnosť/BirdLife tvrdí, že ochrana mokradí naberá čoraz akútnejší rozmer aj v súvislosti so zmenami klímy. Takmer 90 percent mokradí na svete je degradovaných a ich obnova je pre ľudstvo kľúčová.

"Je nevyhnutné uvedomiť si dôležitosť mokradí v krajine, ako aj prístup k obhospodarovaniu krajiny. Fungujúce mokrade v krajine dokážu zadržať životodarnú vodu, spomaliť jej odtok a zaistiť jej dostatok aj na obdobia sucha," uviedla ornitologická spoločnosť.

Mokrade v poľnohospodárskej krajine sú podľa Bratislavského regionálneho ochranárskeho združenia dôležitým centrom života pre miestnu faunu, chodia do nich loviť brodivé vtáky, vyvíja sa tam hmyz a obojživelníky. V lete pomáhajú udržiavať vlahu na okolitých poliach a tým aj zlepšovať kvalitu dopestovaných plodín.

Mokrade dokážu tiež absorbovať obrovské množstvá uhlíka a ukladať ho. "Sú to jedny z najdôležitejších ekosystémov v boji s klimatickou zmenou, efektívnejšie sú už iba zdravé lesy vo vrcholových klimaxových štádiách, avšak takých veľa nezostalo," povedala Andrea Froncová z BROZ.

Svetový deň mokradí sa oslavuje 2. februára od roku 1976. V tento deň v roku 1971 bol v iránskom meste Rámsar podpísaný dohovor o mokradiach – medzinárodná zmluva na ochranu a trvalú udržateľnosť mokradí. Na tzv. ramsarskom zozname je vyše 2000 lokalít mokradí medzinárodného významu, medzi nimi aj 14 slovenských.