Quantcast
Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Štvrtok 29. február 2024
< sekcia Slovensko

Kamenický: Koalícia je na zmene voľby ÚS dohodnutá,na rade je opozícia

Ladislav Kamenický, archívna snímka. Foto: FOTO TASR/Martin Baumann

O návrhu by sa malo v parlamente hlasovať budúci týždeň v utorok (23.10.). Na prijatie ústavného zákona je potrebných 90 hlasov, koalícia tak potrebuje podporu aspoň časti opozície.

Bratislava 21. októbra (TASR) – Vládna koalícia je dohodnutá na zmene spôsobu voľby ústavných sudcov. V tejto chvíli je na rade opozícia, zdôraznil v diskusnej relácii TA3 V politike poslanec Smeru-SD Ladislav Kamenický. O návrhu by sa malo v parlamente hlasovať budúci týždeň v utorok (23.10.). Na prijatie ústavného zákona je potrebných 90 hlasov, koalícia tak potrebuje podporu aspoň časti opozície.

"V koalícii sme našli cestu, aby sme došli ku konsenzu. Teraz je skutočne na rade opozícia. Ak sa nedohodneme, bude platný pôvodný kritizovaný návrh," upozornil Kamenický. Po novom by napríklad kandidát na ústavného sudcu potreboval získať aspoň 76 hlasov poslancov, doteraz v niektorých prípadoch môže stačiť aj 39 hlasov. Návrh obsahuje aj sprísnenie požiadaviek na kandidátov.

Ondrej Dostál z opozičnej SaS súhlasí s tým, že vládny návrh posúva veci správnym smerom. Je však podľa neho zároveň málo ambiciózny a ide o premárnenú šancu výrazne zlepšiť voľbu ústavných sudcov. Spolu s predsedom hnutia Sme rodina Borisom Kollárom predstavili opozičný návrh zmien.

Jeho podstatou je zvýšenie kvóra na zvolenie kandidáta na 90 hlasov a verejná voľba. Zároveň chcú do zákona zapracovať aj priebežné obmieňanie zloženia Ústavného súdu, aby nebolo možné zmeniť väčšinu sudcov naraz. Niektorí sudcovia by tak boli zvolení ako doteraz na 12 rokov, ďalší na 8 alebo 4 roky. "Na tomto návrhu sa zhodla demokratická opozícia a bol odovzdaný ministrovi spravodlivosti," priblížil Dostál.

Predseda poslaneckého klubu koaličnej SNS Tibor Bernaťák považuje vládny návrh ústavného zákona za vyvážený. "Zvýšili sme kvórum, sprísnili sa podmienky na kandidáta," vymenoval jeho výhody. Zároveň upozornil, že v koalícii doteraz nevideli spoločný opozičný návrh. "My čakáme, s čím prichádza opozícia, nevieme kde sme," konštatoval. Rovnako sa vyjadril aj Kamenický. "Považujem za nezodpovedné od opozície, že takto neskoro dáva návrh, o ktorom sa dá diskutovať," vyhlásil.

Problém a časový tlak však podľa Dostála spôsobila práve vládna koalícia, ktorá mala svoj návrh predstaviť už dávno a zároveň o ňom diskutovať s opozíciou, čo sa podľa neho nestalo. "Prišli ste s návrhom, na ktorom ste nemali dohodu s opozíciou a teraz chcete, aby sme vám za to zahlasovali," vytkol predstaviteľom koalície.