Quantcast
Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Nedela 3. december 2023Meniny má Oldrich
< sekcia Slovensko

FICO:Obce nebudú prijímať asýrskych kresťanov, postará sa o nich štát

Predseda vlády SR Robert Fico, archívne foto Foto: TASR

Premiér Robert Fico takto reagoval v  dnešnej diskusnej relácii RTVS O 5 minút 12 na informácie, že proti prijatiu migrantov v obciach sa dvíha odpor.

Bratislava 6. decembra (TASR) – Asýrski kresťania, ktorých má prijať Slovensko, aby im poskytlo ochranu, nebudú prerozdeľovaní do obcí v Nitrianskom kraji. Vec preberie do svojich rúk štát. V dnešnej diskusnej relácii RTVS O 5 minút 12 to uviedol predseda vlády SR Robert Fico (Smer-SD).

Fico reagoval na informácie, že proti prijatiu migrantov v obciach sa dvíha odpor. Premiér to vysvetľuje prirodzeným strachom z migrantov, ktorý nastal po teroristických útokoch v Paríži 13. novembra.

Kritizoval však najmä to, že v prípade dobrovoľného prijatia kresťanov z Iraku si niektorí zmýlili princíp dobrovoľnosti so ziskovou činnosťou. "Nebudem podporovať kšeftovanie tých, ktorí si mysleli, že prenajmú objekt pre migrantov a za to budú tri roky dostávať peniaze. To je dobrovoľnosť?" povedal Fico.

Ako zdôraznil, obce nebudú nikoho prijímať. "Štát preberie zodpovednosť. Myslím si, že minister vnútra má vlastnú schému," povedal premiér.

Predseda vlády zároveň poukázal na to, že asýrski kresťania, ktorí majú prísť na Slovensku, sú doma v Iraku vystavení hrozbe zabitia. "Preto musíme nájsť mechanizmus, ktorý nevyruší slovenskú verejnosť, no zároveň ohrozeným asýrskym kresťanom poskytne ochranu," povedal Fico.