< sekcia Slovensko

Monitorovacia sieť kvality ovzdušia sa má rozšíriť o 14 nových staníc

Ilustračná snímka. Foto: TASR/AP

V súčasnosti prebieha projekt, ktorý to má zabezpečiť. Slovenský hydrometeorologický ústav (SHMÚ) má momentálne 38 takýchto staníc.

Bratislava 8. októbra (TASR) - Monitorovacia sieť, ktorá meria kvalitu ovzdušia na Slovensku, by sa mala rozšíriť o ďalších 14 staníc. V súčasnosti prebieha projekt, ktorý to má zabezpečiť. Slovenský hydrometeorologický ústav (SHMÚ) má momentálne 38 takýchto staníc. Informoval o tom riaditeľ SHMÚ Martin Benko na tlačovej konferencii pri príležitosti 65. výročia vzniku SHMÚ a Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ). Tento rok si tiež pripomínajú 100. výročie založenia Státního ústavu meteorologického v Prahe.

Rozšírením staníc chce ústav zlepšiť informovanosť obyvateľstva v oblasti kvality ovzdušia. "Plánujeme vylepšiť aj výstupy z nášho predpovedného modelu, ktorý je v súčasnosti našim najsledovanejším produktom," uviedol Benko. SHMÚ chce tiež uviesť do prevádzky nový výkonnejší počítač, ktorý by mal zlepšiť kvalitu predpovedného modelu Aladin a tiež ďalších aplikácií, ktoré na ňom prevádzkujú.

SHMÚ má vyše 450 zamestnancov, 4240 pozorovacích objektov vo viac ako 2600 lokalitách na Slovensku. "Chceme naďalej držať naše pozorovacie objekty v prevádzke, ponúkať kvalitné a hodnoverné informácie, aby sme sa za informáciu, ktorú vydáme, aj vedeli postaviť," povedal Benko.

ČHMÚ chce spolupracovať so SHMÚ v niektorých konkrétnych oblastiach, napríklad v klimatickom modelovaní či rozvoji mobilnej aplikácie. "To, že zdieľame medzi sebou dáta, je samozrejmosť. My považujeme SHMÚ za naozajstného partnera a brata," uvádza riaditeľ ČHMÚ Mark Rieder.