< sekcia Slovensko

Rezort obrany: Na obrnené vozidlá 4x4 by mohla byť medzinárodná súťaž

Na archívnej snímke obrnené vozidlo 4x4 Gerlach. Foto: www.zetorengineering.sk

Ministerstvo chce obstarať do 404 kusov bojových obrnených vozidiel 4x4 v hodnote do 782 miliónov eur.

Bratislava 17. decembra (TASR) - Bojové obrnené vozidlá a taktické vozidlá 4x4 odporúča Ministerstvo obrany (MO) SR obstarávať prostredníctvom medzinárodnej verejnej súťaže. Návrh v tomto zmysle predložilo do medzirezortného pripomienkového konania. Rezort obrany informoval, že vykonali prieskum trhu, pričom uvedené vozidlá prešli analýzami a testami.

"Dospeli sme k záveru, že na základe operačných požiadaviek Ozbrojených síl (OS) SR existuje množstvo vozidiel 4x4, ktoré skýtajú záruku ich naplnenia. Preto rezort vláde navrhuje, aby sa obstaranie vozidiel riešilo medzinárodnou súťažou," vysvetlil minister obrany Peter Gajdoš (SNS).

Ministerstvo chce obstarať do 404 kusov bojových obrnených vozidiel 4x4 v hodnote do 782 miliónov eur. "Vzhľadom na objem požadovaných vozidiel je dôležité, aby do projektu boli maximálne zapojené kapacity slovenského obranného priemyslu," informuje rezort. Vyplýva z nich tiež, že v priebehu roka 2019 by sa mala vybrať spoločnosť pre realizáciu výroby, s ktorou podpíšu zmluvy. Po zavedení vozidla do používania armády a akceptácii prvého kusu formou testov a skúšok, by sa mala v rokoch 2020-2029 začať sériová výroba a dodávka vozidiel.

Vláda SR dňa 15. novembra súhlasila s obstaraním maximálne 81 kusov bojových obrnených vozidiel 8x8 a 404 kusov vozidiel 4x4 pre potreby OS SR. Domáci zbrojársky priemysel bude zapojený aj v prípade obstarania vozidiel 4x4. „Vývoj vlastného vozidla by mal byť ukončený v roku 2018 s využitím potenciálu domáceho priemyslu s podielom viac ako 80 percent,“ uviedol Gajdoš.