Quantcast
Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Pondelok 5. jún 2023Meniny má Laura
< sekcia Slovensko

Agrorezort verí, že EK bude o kvóte vlkov rozhodovať na základe faktov

Na archívnej snímke z 3. februára 2019 vlk dravý (Canis lupus). Foto: TASR/DPA

Problém s odstrelom vlka eurokomisia riešila aj v minulosti.

Bratislava 2. decembra (TASR) - Agrorezort verí, že Európska komisia (EK) bude v súvislosti s kvótou na odstrel vlka rozhodovať na základe faktov a platnej slovenskej legislatívy a nie na základe emócií. Pre TASR to uviedol odbor komunikácie Ministerstva pôdohospodárstva a rozvoja vidieka (MPRV) SR.

Rezort tvrdí, že pri určení kvóty na lov vlka pre tohtoročnú poľovnícku sezónu postupoval v súlade so všeobecne záväznými právnymi predpismi SR. Taktiež konal aj v zmysle Programu starostlivosti o vlka dravého na Slovensku, ktorý schválilo ministerstvo životného prostredia.

"Ministerstvo kvótu lovu vlka dravého určuje každoročne veľmi starostlivo a dbá o to, aby nedošlo k ohrozeniu populácie vlka dravého na Slovensku,"
konštatuje odbor komunikácie. Zároveň dodáva, že populácia vlka dravého je na Slovensku v priaznivom stave. Jeho areál sa zväčšuje. "Nie je preto racionálny dôvod, pre ktorý by mal byť lov vlka na Slovensku zakázaný," podotkol odbor komunikácie.

Spor okolo kvót na odstrel vlkov na Slovensku rieši EK potom, čo slovenský europoslanec Martin Hojsík (Progresívne Slovensko) inicioval list eurokomisárovi pre životné prostredie Virginijusovi Sinkevičiusovi, ktorý prisľúbil prijať opatrenia. Problém s odstrelom vlka eurokomisia riešila v minulosti. V právnom konaní proti SR zistila porušenie povinností týkajúcich sa nedostatočnosti údajov o jeho populácii.

MPRV schválilo v poľovnej sezóne 2020/2021 odstrel 50 vlkov. Envirorezort pripravuje vyhlášku, ktorou sa vlk dravý zaradí medzi chránených živočíchov.