Quantcast
Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Piatok 19. apríl 2024Meniny má Jela
< sekcia Slovensko

MPSVR organizuje večerné školy o bezpečnosti detí v digitálnom svete

Ilustračná snímka. Foto: Teraz.sk - Elena Halačová

K večernej škole sa možno pripojiť prostredníctvom online platformy Zoom, bližšie informácie zverejňuje Ministerstvo práce na svojej facebookovej stránke.

Bratislava 30. marca (TASR) - Digitálny svet a jeho riziká pre deti približujú rodičom online večerné školy. Posledný štvrtok v mesiaci ich organizuje Národné koordinačné stredisko pre riešenie problematiky násilia na deťoch patriace pod Ministerstvo práce, sociálnych vecí a rodiny (MPSVR) SR. Vo štvrtok o tom informoval dočasne poverený minister Milan Krajniak (Sme rodina).

"Účelom večerných škôl je priblížiť digitálny svet pre ľudí, ktorí nevyrastali v online prostredí a niektoré témy môžu byť cudzie alebo nepoznané. Deti si cestu k internetu a technológiám vždy nájdu, takže ak chceme deti chrániť v digitálnom prostredí, najlepšou cestou je spoznať ho a vedieť o rizikách, nástrahach a možnostiach, ktoré ponúka," priblížila manažérka projektov koordinačného strediska Zuzana Prípadová.

K večernej škole sa možno pripojiť prostredníctvom online platformy Zoom, bližšie informácie zverejňuje ministerstvo na svojej facebookovej stránke. Tento štvrtok budú témou digitálne závislosti. Nasledujúce mesiace rezort avizuje aj témy o vplyve negatívnych informácií z online prostredia na prežívanie a správanie detí, digitálne rodičovstvo či možnosti pomoci deťom zažívajúcich rôzne problémy. Záznamy sú k dispozícii na webe bezpecnyinter.net.



Ako poukázal Krajniak, z minuloročného prieskumu rezortu vyplynulo, že až 91 percent detí používa denne telefón na prístup k internetu. Negatívnu skúsenosť z online prostredia má 32 percent z nich, z toho v 15 percentách opakovanú. "Približne jedna tretina detí o tom s nikým nehovorí," upozornil.

Dve percentá detí na dennej báze podľa prieskumu vyhľadáva obsahy týkajúce sa sebapoškodzovania až po spôsoby spáchania samovraždy. Štyri percentá detí sa zaujíma o chudých ľudí, stránky týkajúce sa anorexie či bulímie. Šestnásť percent detí má dennú alebo takmer dennú skúsenosť s kyberšikanou. Prieskum tiež ukázal, že 17 percent opýtaných niekto požiadal o sexuálny obsah.

Projekt večerných škôl je súčasťou širšieho spektra aktivít koordinačného centra. Jedným z jeho cieľov je aj opätovné zaradenie Slovenska do siete centier bezpečného internetu.