< sekcia Slovensko

Financovanie projektov v rámci stimulov pre vedu a výskum prehodnocujú

Ilustračná snímka. Foto: TASR/AP

Rezort školstva pod vedením bývalej ministerky M. Lubyovej v minulosti opoziční politici kritizovali za spôsob prideľovania stimulov, v ktorých sa napríklad v roku 2019 delilo vyše 30 miliónov eur.

Bratislava 17. decembra (TASR) - Ministerstvo školstva prehodnocuje financovanie projektov prostredníctvom schémy stimulov pre vedu a výskum. Oponentské rady odporučili pokračovať v 14 z 21 projektov. Pri jednom ešte kontrolu obnovia. Šesť projektov navrhujú zastaviť. Rozhodnutie o pridelení financií zverejnia v januári. Štátny tajomník Ministerstva školstva, vedy, výskumu a športu (MŠVVŠ) SR Ľudovít Paulis o tom informoval na štvrtkovej tlačovej konferencii.

Ďalšie výzvy v rámci schémy na stimuly ministerstvo nebude vyhlasovať, avizoval Paulis. Iniciuje sa zrušenie predmetnej legislatívy. Vzniknúť má nový mechanizmus, ktorý by mohol byť súčasťou zákona o organizácii štátnej podpory vedy a výskumu.

Na novom hodnotiacom procese sa zúčastnilo podľa Paulisa 130 osôb, pričom z ministerstva bolo iba 11 ľudí. Dodal, že aj ukončené projekty majú päťročné monitorovacie obdobie.

Nezávislým pozorovateľom bol aj Imrich Barák z iniciatívy Veda chce žiť!. Hodnotiaci proces bol podľa neho v minulosti netransparentný. Poznamenal, že projekty často neriešili vedci, prípadne išlo o ľudí s vysokoškolským vzdelaním, no v inom odbore.

Nadácia Zastavme korupciu preverovala najmä náklady jednotlivých žiadateľov. "Potvrdili sa obavy, či hodnota toho výskumu zodpovedá financiám, ktoré dostali firmy zo štátneho rozpočtu," skonštatoval Martin Suchý z organizácie. Pri troch firmách podali trestné oznámenie pre podozrenie zo subvenčného podvodu. Väčšinu prostriedkov mali minúť na nákup materiálu a služieb od firiem, ktoré podľa nadácie vznikli účelovo, prípadne chýbali tiež doklady o verejnom obstarávaní. Vyskytli sa tiež pochybnosti o osobách, ktoré mali výskum realizovať.

Rezort školstva pod vedením bývalej ministerky Martiny Lubyovej v minulosti opoziční politici kritizovali za spôsob prideľovania stimulov, v ktorých sa napríklad v roku 2019 delilo vyše 30 miliónov eur. Hovorili o netransparentnom výbere.