< sekcia Slovensko

MS hľadá nového riaditeľa Úradu pre správu zaisteného majetku

Na archívnej snímke ministerka spravodlivosti SR Mária Kolíková. Foto: TASR - Jaroslav Novák

Záleží nám však na tom, aby sa funkcie ujal najlepší možný kandidát a urobíme všetko pre to, aby sme takého človeka našli, skonštatovala ministerka spravodlivosti Mária Kolíková.

Bratislava 26. februára (TASR) - Ministerstvo spravodlivosti (MS) SR vyhlásilo výberové konanie na riaditeľa novovznikajúceho Úradu pre správu zaisteného majetku. Záujemcovia, ktorí spĺňajú požiadavky, sa môžu hlásiť do 12. marca. TASR o tom informoval hovorca MS SR Peter Bubla.

"Mrzí ma, že prvé výberové konanie bolo neúspešné. Záleží nám však na tom, aby sa funkcie ujal najlepší možný kandidát a urobíme všetko pre to, aby sme takého človeka našli," skonštatovala ministerka spravodlivosti Mária Kolíková (Za ľudí).

Ako doplnila ministerka, nový riaditeľ by mal byť rozhľadený v agende súvisiacej s činnosťou úradu. Za dôležité považuje tiež, aby to bol človek, ktorý bude vedieť, ako naložiť s majetkom, ktorý bol zaistený na základe rozhodnutia orgánov činných v trestnom konaní. Zdôraznila, že by malo ísť o osobu bez akýchkoľvek korupčných vplyvov.

Vedenie nového úradu bude vyberať sedemčlenná komisia, v ktorej má mať okrem ministerstva spravodlivosti svoje zastúpenie aj generálna prokuratúra, Špecializovaný trestný súd a Ministerstvo financií SR.

Výberové konanie bude zložené z písomnej a ústnej časti. Ako priblížil Bubla, písomnú časť tvorí test predovšetkým zo základných znalostí právnych predpisov vo vzťahu k činnosti Úradu pre správu zaisteného majetku, test z cudzieho jazyka a prípadová štúdia. V ústnej časti komisia preverí schopnosti a vlastnosti uchádzača. Zároveň bude táto časť vysielaná online.

Medzi podmienkami pre uchádzačov je vysokoškolské vzdelanie II. stupňa, ovládanie angličtiny na úrovni B2 a minimálne päťročná prax v riadiacej funkcii. "Očakávame, že kandidát bude mať dobré riadiace schopnosti, analytické, koncepčné a strategické myslenie, bude flexibilný, svedomitý, spoľahlivý a bude vedieť pracovať pod tlakom," zhrnul hovorca.

Úlohou nového riaditeľa úradu bude tvorba stratégie a štátnej politiky, koncepčná činnosť a tvorba zásadných opatrení, koordinovanie tvorby zásadných opatrení, zabezpečenie efektívnej komunikácie, účelného hospodárenia s majetkom na úrovni úradu a v rámci výkonu správy zaisteného majetku.

Úrad pre správu zaisteného majetku vzniká na základe zákona k zaisťovaniu majetku, ktorý MS SR presadilo minulý rok. Zákon je účinný od 1. januára, úrad má začať fungovať od 1. augusta 2021. Dovtedy je potrebné zabezpečiť organizačno-personálnu, procesnú a materiálnu pripravenosť tohto úradu.