< sekcia Slovensko

Rezort školstva: Útok opozície pramení z neznalosti problematiky

Na snímke minister školstva, vedy, výskumu a športu SR Peter Plavčan. Foto: FOTO TASR - Andrej Galica

Ministerstvo takto reagovalo na hnutie OĽaNO-NOVA, ktoré dnes okrem iného uviedlo, že má podozrenie o nezávislosti a odbornosti hodnotiteľov eurofondových projektov.

Bratislava 25. júla (TASR) - Ministerstvo školstva, vedy, výskumu a športu (MŠVVaŠ) SR vníma dnešné vyjadrenia opozičného hnutia OĽaNO-NOVA na margo eurofondových výziev na výskum a na inovácie len ako útok opozície, ktorý pramení z neznalosti problematiky a zároveň je reakciou na úspechy rezortu školstva, pod vedením Petra Plavčana (nom. SNS). Ministerstvo takto reagovalo na hnutie OĽaNO-NOVA, ktoré dnes okrem iného uviedlo, že má podozrenie o nezávislosti a odbornosti hodnotiteľov eurofondových projektov. Hnutie sa zároveň bude snažiť o zvolanie mimoriadnej schôdze parlamentu, na ktorej chcú Plavčana z funkcie odvolať.

"Ministerstvo školstva pod vedením súčasného ministra pripravilo totiž viacero dôležitých návrhov, ktoré postupne zavádza do praxe. Navyše zlepšuje pracovné podmienky pedagógov a rekordne sa zvyšujú aj platy učiteľov, čo dokazuje včerajšie schválenie opätovného zvýšenia platov aj v septembri 2017 vládou SR, čo možno považovať za historický úspech Slovenskej národnej strany," uviedla hovorkyňa ministerstva školstva Ivana Skokanová.

Skokanová upozornila, že zámerom vyhlasovaných výziev z Operačného programu Výskum a inovácie je nielen podpora samotného výskumu, ale cieľom je najmä spolupráca medzi podnikateľským a akademickým sektorom, resp. ostatnými výskumnými inštitúciami, ktoré sú v projektoch zapojené formou partnerstva. "Ako deklaroval minister školstva, proces odborného hodnotenia doručených projektov vo výzve na podporu dlhodobého strategického výskumu a vývoja ešte nie je ukončený a preveruje ho riadiaci orgán. Ministrovi totiž záleží na tom, aby bol celý proces absolútne transparentný a nespochybniteľný," dodala hovorkyňa rezortu školstva.

Opozičné hnutie OĽaNO-NOVA má podozrenie o nezávislosti a odbornosti hodnotiteľov eurofondových projektov z výziev na výskum a na inovácie. Peniaze podľa nich dostávali aj miniatúrne firmy bez výskumných kapacít, ktoré nemôžu byť schopné tieto milióny zmysluplne využiť.