< sekcia Slovensko

Rezort školstva chce domáce vzdelávanie aj pre žiakov 2. stupňa ZŠ

Ilustračné foto. Foto: TASR, Milan Drozd

Ak všetko pôjde, ako má, žiaci na druhom stupni ZŠ by sa mohli vzdelávať aj doma od septembra 2021.

Bratislava 5. augusta (TASR) – Ministerstvo školstva, vedy, výskumu a športu SR chce, aby sa žiaci na druhom stupni základných škôl mohli vzdelávať aj doma od septembra 2021. TASR to potvrdil odbor komunikácie a protokolu rezortu školstva.

Zákon o výchove a vzdelávaní, známy ako školský zákon, v súčasnosti povoľuje individuálne vzdelávanie detí len na prvom stupni ZŠ. „Neevidujeme štatisticky žiadosti o individuálne vzdelávanie žiakov na druhom stupni ZŠ, ale vieme z praxe, že o takúto formu vzdelávania je zo strany zákonných zástupcov záujem," poznamenal rezort školstva.

Ako ďalej tvrdí ministerstvo školstva, následkom toho je, že deti, ktoré sa na prvom stupni vzdelávajú doma, sa pri prestupe na druhý stupeň prihlasujú do českých škôl.

„Tie im totiž, na rozdiel od slovenských, tento typ vzdelávania umožňujú," poznamenalo ministerstvo školstva s tým, že touto možnosťou sa preto bude zaoberať. Ako doplnili z rezortu, ak všetko pôjde, ako má, žiaci na druhom stupni ZŠ by sa mohli vzdelávať aj doma od septembra 2021.