Quantcast
Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Štvrtok 22. február 2024Meniny má Etela
< sekcia Slovensko

Rezort vnútra: Zavedenie kontrol zo strany Poľska nie je oficiálne

Ilustračná snímka. Foto: TASR - Martin Baumann

Rezort zdôrazňuje, že pri prijímaní opatrení sa drží výhradne expertných rozhodnutí, tak aby bol zabezpečený verejný poriadok a bezpečnosť občanov a súčasne dodržiavané aj všetky medzinárodné záväzky.

Bratislava 26. septembra (TASR) - Medializovaná informácia o zavedení kontrol na hranici so Slovenskom zo strany Poľska nie je oficiálnym rozhodnutím. Uviedlo to Ministerstvo vnútra (MV) SR s tým, že s poľskou stranou komunikuje a prípadné prijaté opatrenia budú vopred komunikované.

"Zástupcovia rezortu sú v úzkom kontakte s poľskou stranou, pričom prípadné prijaté opatrenia vo vzťahu k tranzitnej migrácii zo strany Poľska plánujú vopred prekonzultovať so Slovenskom," uviedol tlačový odbor kancelárie ministra vnútra.

Rezort zdôrazňuje, že pri prijímaní opatrení sa drží výhradne expertných rozhodnutí, tak aby bol zabezpečený verejný poriadok a bezpečnosť občanov SR a súčasne dodržiavané aj všetky medzinárodné záväzky. "SR dlhodobo vykonáva hliadkovú činnosť v bezprostrednom pohraničí s Maďarskom, ale tiež spoločné hliadky na území Maďarska, či sa podieľa na ochrane vonkajšej hranice Schengenu," doplnilo MV.

Poľsko bude na hraničných priechodoch so Slovenskom kontrolovať prichádzajúce vozidlá. Oznámil to v pondelok (25. 9.) poľský premiér Mateusz Morawiecki. Povedal, že dal ministrovi vnútra pokyn na zavedenie kontrol mikrobusov, dodávok, áut a autobusov pri podozrení, že môžu prevážať nelegálnych migrantov.