Quantcast
Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Streda 24. apríl 2024Meniny má Juraj
< sekcia Slovensko

Rezort vnútra:Kontrolu hraníc posilní systém s bezpilotnými lietadlami

Na archívnej snímke z 25. februára 2022 utečenci z Ukrajiny prechádzajú cez hraničný priechod vo Vyšnom Nemeckom. Foto: TASR - Milan Kapusta

Nákup bude financovaný v rámci Národného programu Fondu pre vnútornú bezpečnosť.

Bratislava 14. marca (TASR) - Kontrolu hraníc má posilniť systém s bezpilotnými lietadlami. Ministerstvo vnútra (MV) SR bude jeho nákup financovať pomocou európskych grantov, predpokladaná hodnota zákazky je 1,69 milióna eur bez DPH. Ponuky v rámci verejného obstarávania možno predkladať do 21. apríla. Vyplýva to z oznámenia vo vestníku Úradu pre verejné obstarávanie (ÚVO).

Systém by mal byť vybavený multisenzorovými kamerovými platformami. Slúžiť má na automatizované denné a nočné monitorovanie terénu a neriadeného vzdušného priestoru v reálnom čase.

"Obsluhu celého systému musia vykonávať iba dvaja pracovníci, od zabezpečenia prípravy na let a vykonanie samotného letu. Let musí byť predprogramovaný tak, aby automaticky riadil misie kliknutím a preklikávaním sa v grafickom používateľskom rozhraní a požadované je aj manuálne ovládanie počas celej operácie,"
uvádza sa v požiadavkách. Systém má byť tiež mobilný a rýchlo presúvateľný z jedného miesta na druhé.

Nákup bude financovaný v rámci Národného programu Fondu pre vnútornú bezpečnosť (ISF). Z celkovej sumy pokryje 75 percent grant z prostriedkov Európskej únie a 25 percent pôjde zo štátneho rozpočtu.