Quantcast
Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Pondelok 22. júl 2024Meniny má Magdaléna
< sekcia Slovensko

O nový občiansky preukaz pre zmenu v čipe požiadalo 56.000 osôb

Ilustračná snímka. Foto: TASR - Jaroslav Novák

Občianske preukazy vydávané v súčasnosti sú s platnosťou do 3. augusta 2031, čiže so skrátenou dobou platnosti.

Bratislava 8. novembra (TASR) - Do konca októbra požiadalo o vydanie občianskeho preukazu z dôvodu zmeny v čipe už takmer 56.000 osôb. Ministerstvo vnútra SR informuje, že ak ľudia patria medzi používateľov elektronického podpisu, ktorí v rámci svojej profesie potrebujú na dennej báze podpisovať všetky úkony, je vhodné požiadať o nový občiansky preukaz. TASR o tom informovala hovorkyňa rezortu vnútra Zuzana Eliášová.

"O nový občiansky preukaz možno požiadať na ktoromkoľvek oddelení dokladov a nechať si ho doručiť na oddelenie dokladov najbližšie k bydlisku či pracovisku, prípadne kuriérom do vlastných rúk," povedal minister vnútra SR Roman Mikulec (OĽANO). Rezort vnútra pripomína že najvyťaženejšie pracoviská dokladov sú v krajských mestách, najviac v klientskom centre v Bratislave na Tomášikovej ulici, kde sa pri priemernej návštevnosti 10.000 klientov za mesiac čaká 50 minút. Na druhej strane v Košiciach sa čaká asi 20 minút. Najmenej vyťažené pracoviská sú v Banskej Štiavnici, Stropkove či v Žarnovici, kde osobu vybavia zhruba za sedem minút.

Koniec platnosti certifikátov na podpis sa týka len držiteľov občianskych preukazov vydaných do 20. júna 2021. Nijako však neovplyvňuje ostatné digitálne funkcie dokladu, naďalej je možné prihlasovať sa ním do elektronickej schránky a používať e-služby, ktoré nevyžadujú elektronické podpisovanie. Rezort vnútra upozornil občanov, že ak podpisujú zriedkavo, alebo len niektoré úkony, občiansky preukaz nie je potrebné meniť. Rezort informatizácie pripravil návrh vyhlášky o uznaných spôsoboch autorizácie, ktorá to umožní aj dokladmi vydanými do 20. júna 2021.

Občianske preukazy vydávané v súčasnosti sú s platnosťou do 3. augusta 2031, čiže so skrátenou dobou platnosti. "Podľa európskeho nariadenia o posilnení bezpečnosti totiž od augusta 2031 musí každý doklad totožnosti vydaný v krajine EÚ obsahovať biometrické údaje obdobne, ako je to pri cestovných pasoch," vysvetlil Mikulec.

Ministerstvo vnútra je pripravené začať s vydávaním biometrických bezkontaktných občianskych preukazov aj skôr ako od 1. januára 2023. Nový typ občianskeho preukazu má odlišný dizajn s duálnym rozhraním s množstvom bezpečnostných prvkov. Rovnako ako doteraz má nový občiansky preukaz jeden čip, ktorý možno použiť s pomocou čítačky, ale po novom aj bezkontaktne napríklad s pomocou mobilného čítacieho zariadenia s funkciou NFC, čiže rovnako ako platobnú kartu. "Odporúčame všetkým, ktorí uvažujú o výmene občianskeho preukazu z dôvodu končiacej platnosti certifikátov pre e-podpis, v prípade, že je to možné, vyčkať na tento nový, najmodernejší typ dokladu," dodala Eliášová.