< sekcia Slovensko

V Bratislave dnes pristál Airbus, posilní vládnu letku

Na bratislavskom letisku Milana Rastislava Štefánika pristál v stredu 16. augusta 2017 Airbus A 319-115, ktorý po získaní nového dizajnu v slovenských farbách bude slúžiť Leteckému útvaru Ministerstva vnútra SR na prepravu ústavných činiteľov. Foto: FOTO TASR - Marko Erd

Airbus A-319 má 15 rokov a v minulosti ho používal bývalý francúzsky prezident Jacques René Chirac

Bratislava 16. augusta (TASR) – Na bratislavskom Letisku M. R. Štefánika pristál dnes krátko pred poludním Airbus A-319, ktorý sa stane súčasťou vládnej letky. Lietadlo vzápätí odletelo do českej Ostravy, kde dostane nový náter. Slovensku by mohlo slúžiť už budúci mesiac. TASR informoval hovorca ministerstva vnútra Petar Lazarov.

Airbus A-319 má 15 rokov a v minulosti ho používal bývalý francúzsky prezident Jacques René Chirac. Slovenská republika kúpila lietadlo za sumu 34,9 milióna eur, pričom v cene je zahrnutý aj servis, výcvik pilotov či servisné stredisko pre opravy, ktoré bude môcť využívať aj tretia strana. Ide o posledný stroj, ktorým rezort vnútra ukončí obnovu vládnej letky. „Aj toto lietadlo má zdravotnícku konfiguráciu, v prípade potreby je ním možné na lôžkach previezť až šesť osôb,“ povedal Lazarov pre TASR.

Obnovená vládna letka tak bude môcť využívať dva stroje Airbus A-319 a dve menšie lietadlá typu Fokker 100.