< sekcia Slovensko

Rezort vnútra zaregistroval stranu Hlas - sociálna demokracia

Na snímke zľava nezaradení poslanci NR SR Ľubica Laššáková, Róbert Puci, Ján Ferenčák, Peter Žiga, podpredseda Národnej rady SR Peter Pellegrini, nezaradení poslanci NR SR Richard Raši, Matúš Šutaj Eštok a Ján Blcháč počas tlačovej konferencie strany HLAS - sociálna demokracia na tému návrhu zákona o dofinancovaní samospráv v Banskej Bystrici 11. septembra 2020. Foto: TASR - Ján Krošlák

Strana Petra Pellegriniho požiadala o registráciu v polovici augusta.

Bratislava 11. septembra (TASR) - Ministerstvo vnútra (MV) SR už zaregistrovalo stranu Petra Pellegriniho Hlas - sociálna demokracia. Vyplýva to z registra politických strán a hnutí, ktorý je zverejnený na webe rezortu. Dátum registrácie subjektu je 11. septembra. Líder strany Pellegrini na piatkovej tlačovej konferencii tiež informoval, že v stredu (16. 9.) oficiálne spolu s 11 poslancami požiadajú Národnú radu (NR) SR o vytvorenie samostatného poslaneckého klubu.

"Dnešným dňom sa v živote našej strany začína nová riadna politická etapa a pevne verím, že úspešná," uviedol Pellegrini. Podľa jeho slov chcú byť hlasom mladých, seniorov, strednej generácie, ale aj hlasom regiónov a tiež silným hlasom Slovenska v zahraničí. Strana má stáť na pilieroch sociálnej i integračnej politiky a na antifašistickom pilieri.

V súvislosti so vznikom poslaneckého klubu uviedol, že budú rešpektovať postoj ostatných strán. "Uvidíme, ako sa k našej žiadosti postavia, aj keď už avizujú, že s tým budú mať asi problém. Ale oficiálne tento akt vykonáme a uvidíme, čo nám kolegovia v parlamente povedia a akým spôsobom budú argumentovať proti nášmu vzniku, respektíve či nás niekto aj podporí," skonštatoval.

Za logické označil, že ich nepodporí napríklad Smer-SD, pretože ich podľa neho považuje za konkurenciu. Hovoril aj o náznakoch, že ich nepodporia ani koaličné strany. Podľa jeho slov to nebude mať vplyv na kvalitu ich opozičnej práce. Na stredu tiež avizoval, že oznámi aj svoj ďalší postup v súvislosti s miestom podpredsedu NR SR. To si po voľbách nárokuje Smer-SD.Strana požiadala o registráciu v polovici augusta. Na ministerstvo odovzdala vyše 94.000 vyzbieraných podpisov od občanov. Na registráciu strany je podľa zákona potrebných aspoň 10.000 podpisov. Na Slovensku je zatiaľ registrovaných okolo 160 politických strán a hnutí.

Hlas sa začal formovať po tom, ako Pellegrini a viacerí jeho kolegovia odišli zo Smeru-SD, s ktorým sa názorovo rozišli. Medzi nimi je desať súčasných poslancov parlamentu, napríklad bývalí podpredsedovia Smeru-SD Richard Raši a Peter Žiga, bývalá členka predsedníctva Denisa Saková a tiež poslanci Ľubica Laššáková, Ján Ferenčák, Matúš Šutaj Eštok, Peter Kmec, Erik Tomáš, Róbert Puci a Ján Blcháč.

Hlas - sociálna demokracia požiada v stredu o vytvorenie poslaneckého klubu v NRSR


Strana Hlas - sociálna demokracia so svojimi 11 poslancami požiada o vytvorenie samostatného poslaneckého klubu v stredu (16. 9.). Informoval o tom líder strany a podpredseda Národnej rady (NR) SR Peter Pellegrini na piatkovej tlačovej konferencii v Banskej Bystrici. Dodal, že rešpektujú aj postoj ostatných politických strán a uvidia, ako sa k ich žiadosti postavia.